توصيه مطلب
۰
 
خاتمه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان در میان استقبال ترکمنها
 


ایراس: هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران كه روز دوشنبه هفته جاري ميلادي در محل نگارخانه مركزي آكادمي هنرهاي تجسمي تركمنستان در عشق‏آباد پايتخت اين كشور افتتاح شد، شب گذشته طي مراسم رسمي به كار خود پايان داد. به گزارش ایراس به نقل از فارس؛ در پيامي كه به اين مناسبت در مراسم اختتاميه قرائت شد، شركت كنندگان نمايشگاه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان ضمن قدرداني بابت فراهم آوري بهترين شرايط براي سازمان دهي و برگزاري اين نمايشگاه در سطح عالي، از شخص رياست جمهور تركمنستان قدرداني كردند.
هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان با حضور حدود 30 نفر از هنرمندان ايراني در رشته‏هاي موسيقي مقامي و سنتي، معرق‌كاري، منبت‌كاري، مشبك‌كاري، فرش، گليم، مردم‌شناسي، لباس‌هاي سنتي، ابريشم‌بافي، پيكرتراشي و تابلوهاي فيروزه برگزار شد و كارگاه‌هاي آموزشي هنري و فرهنگي نيز در حاشيه آن ترتيب داده شده‏ است.
هنرمندان شركت‌كننده در اين هفته فرهنگي از استان‌هاي خراسان رضوي، گلستان و اصفهان بودند كه اجراي كنسرت موسيقي سنتي مشترك توسط هنرمندان ايراني و تركمن در تلار "وطن" عشق‏آباد و نيز اكران فيلم‏هاي سينماي معاصر ايران در تالار " تركمنستان" عشق‏آباد از ديگر برنامه‏اي در حاشيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان بود كه مورد استقبال گرم بازديد كنندگان و علاقه‏مندان به هنر و فرهنگ كهن، استاني و غني ايران زمين قرار گرفت.
سرپرست رايزني فرهنگي سفارت ايران در عشق‏آباد در حاشيه مراسم اختتاميه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاري فاري در عشق‌اباد با اشاره به برنامه‏هاي مختلف و متنوعي كه در قالب هفته فرهنگي كشورمان در تركمنستان اجرا شد،گفت: مايع افتخار است كه نمايشگاه هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با ارسال پيام تبريك رئيس جمهور تركمنستان و نيز حضور سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ ايران و نيز خانم "غنچه محمدوا" وزير فرهنگ تركمنستان و نيز سفير كشورمان در عشق‏آباد افتتاح شد.
سيدرضا ميرمحمدي تصريح كرد: برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان نقطه عطف براي احيا و حفظ اشتراكات و ارزش‌هاي مشترك فرهنگي و هنري دو ملت بزرگ ايران و تركمنستان بود كه حضور پرشور بازديد گنندگان از اين نمايشگاه گواه بر گفته‏هاي فوق مي‏باشد. سرپرست رايزني فرهنگي سفارت ايران در عشق‏آباد كه مجري اصلي هفته فرهنگي ايران در تركمنستان بود، بابت انعكاس گسترده و بموقع خبر، مصاحبه و گزارش‏هاي مختلف از خبرگزاري فارس صميمانه قدرداني كرد.
لازم به ذكر است كه هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در رسانه‏هاي ملي تركمنستان اعم از راديو و تلويزيون و مطبوعات بازتاب گسترده‏اي يافت و اين خبر و گزارش‏هاي مختلف و مربوطه را در صدر برنامه‏هاي خود قرار دادند.
شبكه‏هاي دولتي تلويزيون ملي تركمنستان به ويژه شبكه مركزي "آلتين عصر"، "ياشليق"،"ميراث"، شبكه بين‏المللي "تركمنستان" كه به هفت زبان زنده دنيا از جمله به زبان فارسي برنامه پخش مي‏كند، شبكه "عشق‏آباد" و نيز شبكه راديويي "چهارطرفدان" و "ميراث" و نيز روزنامه‏هاي مركزي "تركمنستان"، روزنامه روسي زبان" تركمنستان بيطرف" و نيز سائر نشريه، هفته‏نامه و ماهنامه‏هاي چاپ عشق‏آباد، برنامه‏هاي هفته فرهنگي و نيز اخبار در ارتباط با اين رويداد فرهنگي را در قالب مصاحبه، گزارش ويژه، گزارش مصور به صورت گسترده منعكس كردند.
رسانه‌هاي ملي تركمنستان هفته فرهنگي ايران در عشق‏آباد را جشن بزرگ تجلي اشتراكات فرهنگي و هنري و نيز برگشت به پيشينه تاريخي مشترك ملت تركمن و ايران و نيز فرصت مناسب براي آشنايي بيشتر با هنر و فرهنگ منحصر به فرد مردم ايران زمين و گسترش تعاملات فرهنگي و هنري مردم دو كشور قلمداد كردند. اين در حالي است كه ملاقات وزير فرهنگ ايران با رئيس جمهور تركمنستان، حضور وزير فرهنگ كشورمان در نمايشگاه هفته فرهنگي در عشق‏آباد از مهمترين برنامه‏هاي رسانه‏هاي ملي كشور تركمنستان بوده ‏است.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 22624