توصيه مطلب
۰
 
رزهاي چخوف در يالتا
 

شبه جزیره کریمه همواره مکانی براي مهمان نوازي هنرمندان و نویسندگان روسی از جمله چخوف بود.
رزهاي چخوف در يالتا
 

ايراس؛ آنتون چخوف، نویسنده ی بزرگ روسی، ۵ سال از عمر خود را در یالتا گذراند. چخوف دو نمایشنامه ی «سه خواهر» و «باغ آلبالو» را که از شهرت جهانی برخوردارند، در يالتا نوشته است. 

چخوف برای درمان، به کریمه آمد. شبه جزیره ی کریمه با هوایی پاک و آفتابی، بهترین مکان برای درمان بيماري سل وي بود. در سال ۱۸۹۸، خانواده چخوف تصمیم گرفت تا در یالتا، در خانه ای که توسط خود نویسنده ساخته شده، ساکن شود. اين خانه با معماري زيباي خود هم اكنون تبدیل به موزه شده است. بزرگان بسياري همچون "لف تالستوی" و "ماکسیم گورکی" برای ملاقات با چخوف، به اين خانه قدم نهادند. "ایوان بونین" و "الکساندر کوپرین" دو نویسنده ی جوان آن دوره، برای مدت مدیدی میهمان وي در يالتا بودند. 

پروفسور "ولادیمیر کاتایف" چخوف شناس دانشگاه دولتی مسکو در باره فعالیت های اجتماعی چخوف گفت: "او در گذشته در «مٍلیخُووا» از توابع مسکو، به انجام امور اجتماعی مشغول بود و به عنوان پزشک، بینوایان را رایگان درمان می کرد و برای روستایی ها مدرسه ساخته بود." 

كاتايف با اشاره به اين كه چخوف در کریمه نیز به فعالیت های گذشته ی خود را ادامه داد، افزود: "او فقط برای زندگی به یالتا نیامده بود، وی از همان آغاز، با احساس مسئولیت نسبت به جامعه، برای کمک به درمان افراد، به ویژه نویسندگان و معلمانی که به منظور معالجه به یالتا آمده بودند، تلاش بسياري مي كرد." 

با ورود چخوف به یالتا، زندگی فرهنگی کریمه رونق گرفت. در سال ۱۸۹۸، تئاتر هنری مسکو، نمایش «مرغ دریایی» اثر چخوف را بر روی صحنه برد. تقریبا بلافاصله پس از آن، نمایشنامه ی «دایی وانیا» یکی دیگر از نمايشنامه های چخوف نیز در پایتخت، به نمایش گذاشته شد. چخوف بسیار مشتاق به دیدن این نمایش ها بود! اما پزشکان به او اجازه ندادند تا از یالتا خارج شود. بنابراین تمام بازیگران تئاتر معروف پایتخت، به رهبری "استانیسلاوسکی" به کریمه رهسپار شدند. ابتدا چند اجرا در سواستوپل و سپس در یالتا به روی صحنه بردند.

در حال حاضر تئاتر شهر یالتا نام چخوف را به خود گرفته و جشنواره ی بین المللی «تئاتر – چخوف – یالتا» به طور منظم در آن جا برگزار می شود که گروه های هنری مختلفی را از سراسر جهان، به دور خود جمع می کند. به عنوان مثال، در سال گذشته گروه هاي حرفه ای تئاتر از كشورهاي مصر، سنگاپور، اسرائیل، اسپانیا، عربستان سعودی، فرانسه و ژاپن، در اين جشنواره حضور يافتند. 

آثار چخوف به صدها زبان ترجمه و نمایشنامه های او تقریبا در تمام کشورهای جهان به روی صحنه می رود. اما وقتي صحبت از نماشنامه هاي چخوف به ميان مي آيد، ساکنان کریمه تاکید می کنند که نماشنامه های معروف «باغ آلبالو» و «سه خواهر» در یالتا خلق شده اند. 

به زودی در ماه آوریل، سي و پنجمین سالگرد نشست «چخوف خوانی» و کنفرانس بین المللی علمی و کاربردی چخوف شناسان در خانه ی نویسندگان یالتا، برگزار می شود. خانه-موزه و باغ معروف و مورد علاقه ی چخوف، آماده ی پذیرایی از میهمانان اين كنفرانس مي باشد. 

در ماه آوریل گل های رز که چخوف آن ها را بسیار دوست داشت در باغي كه از وي به يادگار ماند، شکوفا می شوند. غرور و افتخاِر امروز اين باغ، به ويژه وجود بوته های انبوهِ گل رز صورتی تیره رنگ است. این رزها از طرف پرورش دهندگان فرانسوی اهدا شده اند. آن ها برای خلق چنین گونه ای ۲۰ سال فعالیت کردند و نام آن را "رز چخوف" نامیدند. 


پايان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35044