توصيه مطلب
۲
 
گردش‌گري ازبكستان
 

گردش‌گري ازبكستان
 

آثار مهم فرهنگی و تاریخی ازبکستان
برخی از شهرهای ازبکستان گنجینه ابنیه تاریخی یا آثار باستانی و هنری ایران است که قسمتی از میراث مشترک فرهنگی ایران و آسیای مرکزی به شمار میرود. در زمان تیمور گورکانی شهر سمرقند به صورت کانون هنر ایرانی در آمد. الغ بیک، معروفترین دانشمندان ریاضی و نجوم را در دربار خویش گرد آورد و به کمک آنها رصد خانه معروف الغ بیک را در سمرقند بنیان نهاد. به کمک آنها زیج معروفی ترتیب داد که به زیج الغ بیکی مشهور است و آخرین زيج معتبر ایران به شمار می آید. از آثار تاریخی سمرقند می توان «گور امیر» (۸۰۷ هجری) که به دست عبدالله بن محمد بن محمود بناءالاصفهانی معمار ایرانی ساخته شده و هم چنین « قبر تیمور گورکانی» واقع در آن، مدرسه شیردار(۴۶-۱۰۲۹ هجری)، مدرسه طلا کاری (۷۱-۱۰۵۶ هجری)، مدرسه الغ بیک (۸۲۴ هجری)، (هر سه واقع در میدان ریگستان)، مسجد بی بی خانم (۷-۸۰۲ هجری)، مسجد نمازگاه، مسجد خانقاه و مزار خواجه عبدالله احرار (قرون ۱۵ الی ۲۰ میلادی)، مجموعه بناهای شاه زند شامل مزار قثم بن عباس و مزار قاضی زاده رومی و مقبره تعدادی از اعضای خانواده تیمور ،بقایای رصد خانه الغ بیک (۸۳۲ هجری)، آرامگاه رودکی در قریه رودک، مسجد حضرت خضر(ع) (قرن ۱۹ میلادی)، آرامگاه خواجه عبدی درون آرامگاه برهان الدین ساغرچی (قرن ۸ هجری) را نام برد.

آثار تاریخی شهر بخارا و حوالی آن
ارک و ریگستان که فقط از مجموعه، بالا حوض آن باقی مانده است،دروازه ارک (۱۸ م) مقبره امیر اسماعیل سامانی (۴-۳ هجری) مقبره چشمه ایوب (۸-۱۰ هجری) قوش مدرسه شامل مدرسه مادر خان (۶۷-۱۵۶۶ م) و مدرسه عبدالله خان (۹۰-۱۵۸۸م) مدرسه گاوکشان (۱۵۷۰ م)، مسجد جامع خواجا کلان (۱۵۹۸م) مجموعه آثار تاریخی خواجه بهاالدین نقشبند (۱۳۸۹ م)، مجموعه یادگاری های پای کلان شامل مدرسه میرعرب (۹۴۳ هجری)، مناره کلان (۱۱۲۷ م)، مسجد کلان(۵-۱۵۱۴ م)، مدرسه امیر عالم خان ،مجموعه تیمچه های تجاری، قوش مدسه شامل مدرسه الغ بیک (۱۴۱۷م) و مدرسه عبد العزیز خان (۲-۱۵۶۱م) مجموعه یادگاریهای لب حوض شامل مدرسه کوکلتاش، مدرسه نادر دیوان بیگی و خانقاه نادر دیوان بیگی، چهار منار، خانقاه فیض آباد، مناره کالیان، مناره کلان، مسجد مغاک عطاری، مسجد خواجه زین الدین و مسجد نماز گاه.

در ناحیه غجدوان خرابه های مدرسه الغ بیک و مزار عبد الخالق غجدوانی صوفی مشهور ماوراءالنهر قرار دارد و در نزدیکی آن مقبره بیان قلی خان واقع شده است. مناره وابکند در حوالی بخارا و مجموعه تاریخی سیف الدین باخرزی در حومه شرقی بخارا و آرامگاه میر سید بهرام در کرمینه قرار دارد. در شهرهای خیوه، تاشکند، کهنه اورگنج، ترمذ، نمنگان، خوقند، شهرسبز نيز آثار تاریخی زیادی وجود دارد.

قوانین سفر
۱- حمل هرگونه داروهاي کدئين دار ، متادون ، ديازپام ، نوروتوکسين ، داروهاي مخدر و ساير مشتقات داروهاي آرام بخش به کشور ازبکستان توسط مسافر ممنوع است . مسافران در صورت همراه داشتن اين نوع داروها بايستي نسخه پزشک که ممهور به مهر وزارت بهداشت گرديده است بهمراه داشته باشند . لازم بذکر است قوانين اين کشور در خصوص جرائمي نظير حمل يا استفاده از داروهاي ممنوعه ، مواد مخدر و روانگردان بسيار سختگيرانه مي باشد.

۲- برای رانندگی در ازبکستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.

۳- به علت توجه به عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

۴- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

الزامات ورود و اقامت
هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی به ترتیب عبارت است از:
روادید ۷ روزه ۵۵ دلار آمریکا
روادید ۱۵ روزه ۶۵ دلار
روادید ۳۰ روزه ۷۵ دلار
روادید ۳ ماهه ۹۵ دلار
روادید کثیرالمسافره از سه ماه تا شش ماه ۱۶۵ دلار
ترانزیت ۳ روزه یکبار تردد ۳۰ دلار
ترانزیت ۳ روزه با دوبار تردد ۴۵ دلار

۵- در صورت در خواست متقاضی روادید به منظور دریافت روادید فوری (ظرف سه روز کاری) ۵۰ درصد و نیمه فوری (ظرف ده روز کاری) ۳۰ درصد به نرخ روادید افزوده خواهد شد.

بهداشت
۱- بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به این بیماری ها در ازبکستان وجود دارد:
وبا/ دیفتری / هپاتیت A/ سل / تب تیفوئید
۲- امکانات پزشکی و دارویی در این کشور در حد رضایت بخشی نبوده و بر این اساس توصیه می گردد در صورت نیاز از بیمارستان های مجهز برای مراجعه استفاده نمایند و چنانچه به بیماری خاصی مبتلی هستید قبلا نسبت به درمان آن در ایران اقدام نمائید.
۳- باتوجه به عدم رعایت موارد بهداشتی در تهیه غذاهای آماده و ارزان قیمت، توصیه میگردد از استفاده و مصرف غذاهایی که در مراکز غیر بهداشتی تهیه می شود جدا خودداری کنید و برای مصارف روزانه از آب های بسته بندی استفاده نمائید.
۴- همچنین توصیه می گردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.
۵- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.
۶- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید.
۷- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/مراجعه نمائید.

امنیت
۱- در این کشور بعضا جرائم همراه با خشونت علیه خارجیان اتفاق می افتد و جرائم خرد و خیابانی به خصوص بعد از تاریکی و در نواحی غیر شهری در حال افزایش است.
2- لازم است مطلع باشید گاهی اوقات اتباع خارجی در مرکز شهر توسط مردم و افراد عادی متوقف می شوند این افراد خود را پلیس معرفی می نمایند. آنها مدارک و حتما پول شما را از این طریق به سرقت می برند؛ لازم است از اینگونه موارد مطلع بوده و در صورت مراجعه افرادی به عنوان پلیس یا مامورین سازمانهای مختلف نظامی و غیر نظامی، ضمن حفظ خونسردی و خودداری از مشاجره و قبل از هر پاسخی از آنان بخواهید شما را به نزیکترین کلانتری و یا پاسگاه پلیس هدایت نمایند.
۳- در هنگام مسافرت با قطار مراقب باشید و از اشیاء و اثاثیه همراه مواظبت نمائید.

اطلاعات مفيد
۱- استاندارد رانندگی در این کشور پائین است. بیشتر راههای بیرون تاشکند شرایط خوبی ندارند. به خصوص در کیس شان و کوههای فان. سفر در شب خطرناک است و راههای غیر شهری وبزرگ راهها بدون چراغ هستند.
۲- پروازهای بین المللی از فرودگاه تاشکند صورت می گیرد واز فرودگاههای سمرقند وبخارا فقط پروازهای داخلی صورت می گیرد.
۳- واحد پول این کشور سام است هر چنددلار آمریکا نیز کاربرد دارد، البته فقط دلارهای سالم و نو قابل پذیرش است.
۴- در بدو ورود به این کشور چنانچه در تاشکند اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

۷- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24433