توصيه مطلب
۰
 
ایران- روسیه، فرصت های پیش رو
 

ایران- روسیه، فرصت های پیش رو
 
ایراس؛ موضوع تفاهم مشترک برای گسترش همکاری ها در زمینه نفت، انرژی و خدمات مشترک بانکی در یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و انعقاد تفاهم نامه نفتی میان وزرای نفت دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در تهران رویدادی مهم در شرایطی خاص بود.

آنچه بیش از این موضوع مهم می نماید، پاسخ به سئوال هایی است که در اذهان مطرح است. سئوال هایی چون: آیا امکان اجرای توافق ها و تفاهم های فی مابین دو کشور، جنبه عملیاتی خواهد گرفت؟ آیا همانند گذشته این توافق ها و تفاهم ها نیز به دلایل غیر قابل قبول و توهمات و مصالح و منافع یک جانبه و یا فرا منطقه ای از حرکت باز خواهد ماند؟ آیا روسیه در میانه راه از اجرای تعهدات خود سر باز خواهد زد؟ آیا روسیه ایران را در چارچوب منافع و تهدیدهای امنیتی، سپر نموده است؟ آیا به واقع منافع پایدار و دوجانبه و منطقه ای اصل همکاری را شکل خواهد داد؟ و... ، بدیهی است پاسخ به همه این سئوال ها از طریق تحقق یافتن منویات و توافقات روی کاغذ بواسطه اتخاذ گام های عملی مشخص خواهد شد.

اجرای تعهد و توافق های گذشته، برقراری ضمانت های لازم و رفع مشکلات مالی و بانکی بین دو کشور خصوصا افزایش سریع حجم مبادلات زیر بنایی که توان تحرک بخشی به اقتصاد هر دو کشور را مد نظر دارد، از جمله این موارد است . تحقق چنین فرایندی رفتاری صادقانه، جدی، شفاف و سازنده طلب می نماید. امری که محقق شدن آن با توجه به سوابق روابط، به اراده طرف روس متکی است.
چنانچه مهم خواهد بود به این نکته نیز توجه گردد که در سایه توسعه مبادلات و همکاری های علمی، تکنولوژیک و دیگر مشارکت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور و تعمیم این فرایند به سایر همسایگان از طریق احیاء مسیر شرق به غرب (راه ابریشم) و شمال به جنوب از طریق ایران، همکاری های منطقه ای نیز بنا به مصالح و منافع مشترک توسعه خواهد یافت. حوزه های گردشگری، مبادلات بازرگانی - تجاری، ارز مشترک، کشاورزی، حمل و نقل، صنعت و معدن، انتقال فناوری، برق و انرژی، نفت و پتروشیمی و غیره ... زمینه های مناسب دیگری برای توسعه مبادلات و همکاری های اقتصادی است.

دیگر نکته اینکه در شرایط کنونی، بحران و جنگی سبوعانه در منطقه از سوی افراط گرایان، و مخالفان ثبات و صلح، خصوصا در افغانستان، عراق سوریه، فلسطین و مرز لبنان در جریان است. بحران کنونی به وضوح این حقیقت را آشکار نموده که کشورهای مستقل منطقه در سایه تفاهم، همکاری و نزدیک نمودن دیدگاه های سیاسی می توانند صلح و ثبات را در منطقه و جهان تحکیم نمایند.

ایران و روسیه دوکشور پرقدرت ، ذی نفوذ و با ثباتی هستند که بنا به وجود برخی دیدگاه های مشترک می تواند جامعه بین المللی را برای اتخاذ تصمیمات مبتنی بر منطق در جهت مبارزه با تروریسم، مشارکت در ایجاد سازوکارهای عملی برای استقرار امنیت و توسعه صلح پایدار یاری دهند. به هر تقدیر در این میانه یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه و وزرای نفت، فرصت مناسبی برای نشست مشترک و گفتگو برای بررسی زمینه های تفاهم و ایجاد فصلی نوین برای توسعه همکاری سازنده میان دو کشور مهیا نمود. خصوصا اینکه تفاهم حاصل از این نشست به طرف روس هم امکان خواهد داد تا از طریق ابراز صداقت و حسن نیت، عملکرد گذشته خود را که به شدت در اذهان عمومی ایرانیان «به دلیل عدم اجرای تعهد» خدشه دار شده جبران نموده و به نحو عملی در فرصت پیش رو مورد باز سازی قرار دهد. امید اینکه از این فرصت مغتنم به نحوی شایسته از طریق اقدامات سریع و عملی استفاده شود.

نویسنده: روزبه سعیدیان؛
منبع: سایت ایران بالکان؛


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37060