توصيه مطلب
۰
 
از «روبل تاجیکی» تا اسكناس «ساماني»
 

از «روبل تاجیکی» تا اسكناس «ساماني»
 
ايراس: اسکناسهای «سامانی»، واحد پول رسمی تاجیکستان با تصاویری از چهرههای تاریخی مزین شده است. تاجیکستان پس از ۹ سال از فروپاشی اتحاد شوروی و اعلام استقلال خود قانونی را به تصویب رساند که براساس آن نام «روبل تاجیکی» حذف و همزمان «سامانی» اسکناسهای جدیدی مزین به تصاویر شخصیتها و اماکن تاریخی وارد معاملات شد.

واحد پول ملی تاجیکستان به افتخار «اسماعیل سامانی» و خاندان او که تاجیکها به عنوان بنیانگذار اولین دولت متمرکز ملی خود میدانند، نامگذاری شده است. بنا به گفته منابع رسمی، «اسماعیل سامانی» شخصیتي تاریخی بوده و حکومت وی در سالهای ۸۴۹ تا ۹۰۷ میلادی ادامه داشته است.

اسکناسهای تاجیکی در حال حاضر یک، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ سامانی بوده که با تصاویر چهره و شخصیتهای معروف و برجسته در تاریخ و فرهنگ پارسی و تاجیکی تزئین شدهاند. از جمله اسکناس ۱۰ سامانی مزین به تصویر «میرسید علی همدانی» و عکس آرامگاهش در مرکز شهر «کولاب» تاجیکستان است.

تاجیکها به «امیر سیدعلی‎بن‎شهاب» معروف به «میرسید علی همدانی» (تولد: ۱۲ رجب ۷۱۴ هجری قمری همدان، درگذشت: ذیحجه ۷۸۶ هجری قمری) با توجه به اینکه زمانی از عمر خود را در خاک تاجیکستان کنونی به سر برده، به وی و آثارش علاقه و اخلاص دارند.

پایان عکس آرامگاه این شاعر عارف و فیلسوف در اسکناس ۱۰ سامانی ابیاتی از اشعار تربیتی وی نیز آمده که شعاری در زندگی بسیاری از تاجیکها است:
هر که مارا یاد کرد ایزد مر او را یار باد
هر که ما را خار کرد از عمر برخوردار باد
هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی
هر گلی کز باغ وصلش بشکفد بیخار باد
در دو عالم نیست ما را بر کسی گرد غبار
هر که مارا رنجه دارد راحتش بسیار باد

در این راستا اسکناس ۲۰ سامانی کشور تاجیکستان مزین به تصویر «ابوعلی سینا» شاعر و دانشمند بزرگ ایرانی است که تاجیکها نیز به عنوان یک چهره و شخصیت تاریخی میدانند.
اسکناس یک سامانی با تصویر «میرزا تورسونزاده» شاعر و شخصیت برجسته اجتماعی قرن ۲۰ میلادی، پنج سامانی با تصویر «صدرالدین عینی» پایهگذار ادبیات تاجیکی دوران شوروی و از نویسندگان برجسته داستانهای بزرگ نصری (رومان) پارسی مزین است.

اسکناسهای ۳، ۵۰ و ۲۰۰ سامانی نیز با تصاویر چهرههای «شیرینشا شاتیمور»، «باباجان غفوروف» و «نصرتالله مخدم» از شخصیتهای انقلابی سیاسی و دانشمند که از جمله بنیانگذاران تاجیکستان شوروی بودند نقاشی شده است. ۵۰۰ سامانی که کلانترین واحد پول ملی تاجیکستان است مزین به تصویر «ابوعبدالله رودکی» شاعر و بنیانگذار ادبیات پارسی است. روی دیگر این اسکناس با تصویری از آرامگاه این شاعر واقع در شهرستان «پنجرود» ناحیه «پنجکنت» در شمال تاجیکستان تزئین است.

تصاویری از کاخ ملت، کاخ ریاست جمهوری، بانک ملی، کتابخانه ملی، مجلس و دیگر ساختمانهای تاریخی و فرهنگی تاجیکستان نیز بر روی پولهای تاجیکی تصویر شدهاست.
«رحمتالله عبداللهاف» کارمند انستیتو شرقشناسی آکادمی علوم تاجیکستان و از پژوهشگران میراث فرهنگی هدف از انتخاب تصاویر شخصیتهای تاریخی برای تزئین واحد پول ملی را تشویق نام آنان، ایجاد زمینه مهر و تقویت افتخار به تاریخ اجداد و همچنین تربیت روحیه فرهنگدوستی در قلب مردم میداند.

این پژوهشگر در ادامه افزود: نگاهی به تصاویر روی اسکناسها این واقعیت را بازگو میکند که مردم تاجیک که خود را بخشی از نژاد آریایی و از تبار ایرانیان میدانند با گذشت هزاران سال باز هم تکیه بر فرهنگ و تاریخ گذشته خود میکنند.

گفتنی است که پول ملی تاجیکستان (سامانی) در مدت ۱۳ سال موجودیت بالاترین جایگاه را در میان واحدهای پول ملی سایر کشورهای آسیای مرکزی حفظ کرده است.

بنابر آمار بانک ملی تاجیکستان، در حال حاضر یک دلار معادل چهار سامانی و ۸۸ درهم ارزش داشته و میزان تورم نیز پس از وارد معامله شدن ارزش آن را خیلی به طور اندک کاهش داده است.

منبع: فارس
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 31101