توصيه مطلب
۰
 
درخواست آزادي معترضان بلاروسي
 


ايراس: سازمان امنيت و همكاري اروپا به عنوان يك نهاد امنيتي در اين قاره، روز يكشنبه خواستار آزادي بيش از 400 معترض زنداني بلاروس شد كه در جريان اعترضات اخير بازداشت شده اند. به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه؛ سازمان امنيت و همكاري اروپا كه بلاروس نيز عضو آن است، در نشست خود خواستار دست يافتن به راه حل ويژه اي براي آزادي همه زنداني هاي بازداشت شده در جريان اعتراضات اخير شد و آنها را زندانيان سياسي ناميد. بر اساس اين گزارش در آخرين روز از نشست سالانه، كشورهاي عضو اين سازمان همچنين بر لزوم انجام بررسي هاي بين المللي و مستقل در خصوص ادعاهاي تعدادي از بازداشت شدگان در مورد شكنجه زندانيان توسط ماموران دولتي تاكيد كردند.
گفته مي شود كه عده اي از معترضان زنداني فراري از بلاروس، اين ادعاها را مطرح كرده اند. در آخرين اعتراضات عليه رژيم 'الكساندر لوكاشنكو'، رييس جمهوري بلاروس، كه چهارشنبه (15 تيرماه) گذشته برگزار شد، دست كم 400 نفر بازداشت شده اند. در اين تظاهرات همانند ديگر اعتراضات، معترضان شعاري نداده و پارچه نوشته اي حمل نمي كردند، بلكه در سكوت و با زدن دست اعتراض خود را نشان دادند. بر اساس اطلاعات سازمان هاي نظارتي رسانه اي، حدود 25 روزنامه نگار نيز در جريان اين اعتراضات بازداشت شده اند. سازمان امنيت و همكاري اروپا از بلاروس خواسته است تا براي آزادي مطبوعات و حل مشكلات مربوط به تعطيلي مطبوعات آزاد در اين كشور با نمايندگان اين سازمان همكاري كنند.
مقامات اين سازمان همچنين گفته اند كه سركوبي سازمان هاي مردم نهاد نيز به منزله تهديدي براي آزادي به شمار مي آيد. در همين حال، بلاروس دفتر سازمان امنيت و همكاري اروپا را در مينسك بسته است و از فعاليت كميته حقيقت ياب اين سازمان نيز جلوگيري به عمل آورده است. 'ويكتور گومينيسكي'، نماينده بلاروس در اين سازمان نيز روز گذشته (شنبه ) با رد قطعنامه سازمان امنيت و همكاري اروپا آن را 'مغرضانه و مخرب' دانست.
نشست سالانه اين سازمان در بلگراد برگزار مي شود.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 18288