توصيه مطلب
۰
 
قطب‌های مهم اقتصادی
 

قطب‌های مهم اقتصادی
 

آذربایجان شرقی
این استان در شمال به طول ۲۰۰ کیلومتر با جمهوری آذربایجان و به طول ۳۵ کیلومتر با ارمنستان مرز مشترک دارد که توسط رودخانهٔ مرزی ارس از آنها جدا میشود. در حال حاضر، روابط تجاری، اقتصادی و ... با جمهوری آذربایجان از طریق پایانههای مرزی جلفا و خدا آفرين و با ارمنستان از طریق پایانهٔ مرزی نوردوز انجام میپذیرد که در این میان، پایانهٔ مرزی جلفا از اهمیت خاصی برخوردار است. استان آذربایجان شرقی با مجموع ۴٬۳۴۱ واحد تولیدی، شامل ۸۳۲ کارگاه صنعتی با بیش از ۱۰ نفر کارکن (۵٫۹۹ درصد کل کشور)، از نظر تعداد در سطح کشور، پس از استانهای تهران، اصفهان و خراسان رضوی، در رتبهٔ چهارم قرار دارد. استان آذربایجان شرقی با تمرکز صنایع تولید ماشینآلات و تجهیزات در مرکز استان (تبریز)، یکی از قطبهای صنعتی کشور محسوب شده و از امکانات و قابلیتهای توسعهٔ صنعتی شایان توجهی برخوردار است که بخشی از آنها عبارتند از:
• وجود دانشگاههای تبریز، صنعتی سهند، واحدهای دانشگاه جامع علمی- کاربردی و موسسات تحقیقات صنعتی در استان.
• همجواری استان با کشورهای خارجی و دسترسی آسان به بازارهای اروپا و آسیای میانه.
• وجود طرحهای بزرگ صنعتی در دست اجرا، نظیر صنایع شیشهٔ آذر، کاغذ سازی مراغه، مس سونگون ورزقان، نفلین سینیت سراب و ...
• وجود پالایشگاه و مجتمع پتروشیمی تبریز و کارخانههای بزرگی نظیر تراکتور سازی تبریز، ماشینسازی تبریز، فولاد آذربایجان، فولاد شاهین بناب و کارخانجات تولید کننده نیروی محرکه، قطعهسازی و قالبسازی برای احداث صنایع خودروسازی، واحدهای صنایع غذایی و نیز صنایع چرم و کفش که در زمرهٔ واحدهای صنعتی پیشروی کشور میباشند.

ایلام
اهمیت اقتصادی این استان در منابع نفت و گاز آن می باشد. ایلام نفتخیز است و پالایشگاه گاز نیز دارد. در سال ۱۳۸۷ خورشیدی هفت شهرک صنعتی در استان ایلام فعال بود که بیش از ۴۵۰ واحد تولیدی و صنعتی مختلف در این شهرکها فعال و دایر است. واحد پتروشیمی تازهای هم در استان ایلام در دست ساخت است. کارخانه سیمان ایلام هم با کیفیت ترین سیمان ایران را تولید میکند و بزرگراهی که تهران را به کرمانشاه میپیوندد و بزرگراه کربلا نام گرفته بعد از استان کرمانشاه از ایوان غرب به ایلام امتداد مییابد. این استان ۱۱ درصد منابع گاز ایران را دارد و روزانه ۱۵۴ هزار بشکه نفت خام از چاههای نفتی دهلران استخراج و با لوله به پالایشگاهها در جنوب ایران منتقل میشود. در سال ۱۳۸۷ خورشیدی تعداد ۵۵ هزار کارگر در این استان در سه هزار واحد تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی مشغول فعالیت بودند. 

مراتع استان ایلام یک میلیون و ۱۶۴ هزار هکتار است که نیمی از مراتع استان از نظر پوشش گیاهی فقیر و نیم دیگر متوسط و غنی هستند. در این استان بیشتر فعالیت اقتصادی بر روی دامداری و کشاورزی متمرکز شدهاست و زمینههای مساعدی نیز جهت پرورش زنبور عسل دارد. بخش صنعت در این استان سهم بسیار ناچیزی از اشتغال را نسبت به بخشهای کشاورزی و خدمات به خود اختصاص دادهاست. از نظر منابع معدنی نیز این استان فقیر بوده و معادن آن به منابع رسوبی محدود شده و عمدتاً شامل کانیهای غیر فلزی میباشد. این استان از نظر ذخایر نفت و گاز غنی میباشد.

بوشهر
بوشهر، پیش از بسیاری از شهرهای مهم ایران دارای صنایع جدیدی از قبیل یخسازی و برق بوده است. مردم بوشهر از اولین ایرانیانی بودند که با مجله و روزنامه آشنا شدند. یکی از نخستین شهرهایی که کارخانه چاپ سنگی را وارد کرد، بوشهر بود; از همین رو در بوشهر روزنامههای زیادی همچون «مظفری»، «خلیج ایران» و «ندای جنوب» به چاپ و نشر میرسید. هم اکنون استان بوشهر با توجه به موقعیت استراتژیک خود و داشتن منابع و صنایع مختلفی نظیر نفت و گاز، بویژه میدان گازی پارس جنوبی در عسلویه و کنگان به عنوان بزرگترین منبع مستقل گازی در جهان و وجود پالایشگاه عظیم گاز در جم و نیز دارا بودن یکی از مهم ترین ترمینالهای صادرات نفت خام جهان در جزیره خارک و همچنین اجرای طرحهای کلان صنعتی از قبیل نیروگاه اتمی بوشهر، کشتی سازی و مانند اینها، ظرفیت تغییر بهعنوان یکی از مناطق مهم صنعتی و اقتصادی کشور را داراست. 

اقتصاد استان به بخشهای كشاورزی، دامداری، شیلات و تا حدودی به صنعت متكی است. این استان از نظر تولید خرما یكی از استانهای مهم كشور میباشد علاوه بر این صید ماهی یكی از مهمترین فعالیتهای اقتصادی مردم این استان را تشكیل میدهد. صنایع این استان نیز به دو بخش صنایع دستی و ماشینی تقسیم میشوند و مهمترین آنها را صنایع كشتی و لنج سازی، تور بافی، كوزه، سفال و... تشكیل میدهد.

خراسان جنوبی
از نظر کشاورزی استان خراسان جنوبی رتبهٔ اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران را در سطح کشور دارا میباشد. انار، پسته، بادام، سیب، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، خرما، توت، شاتوت، گردو، انجیر و سنجد از دیگر محصولات باغی این استان است. در بخش محصولات زراعی، این استان در تولید چغندرقند، رتبه هشتم کشور را داشته و همچنین گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفهای در این استان کشت میشوند. در بخش دامپروری، پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار، گاو شیری و گوشتی، گوسفند، بز و شتر به صورت سنتی و صنعتی انجام میپذیرد. در بخش صنعت نیز کارخانهها و کارگاههای تولید ماشینآلات و تجهیزات، وسایل نقلیهٔ موتوری، محصولات فلزی، تجهیزات حمل و نقل، اکسید منیزیم، محصولات لاستيكي و پلاستيك، ماشینآلات و دستگاههای برقی، محصولات کانی غير فلزي، کاغذ و محصولات کاغذی، ابزار پز شکي و اپتیکی، ساعت، رادیو و تلویزیون، فلزات اساسی، چوب و محصولات چوبی، منسوجات، مبلمان و صنایع غذایی و آشامیدنی در سطح استان و نیز در ۵ شهرک صنعتی در بیرجند، فردوس، قاین، نهبندان و سربیشه مشغول فعالیت میباشند. 

همچنین این استان دارای پتانسیل بالایی در بخش معادن میباشد به طوری که دارای تنها ذخایر منیزیت ایران (شهرستان بیرجند و شهرستان سربیشه)، بزرگترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران (معدن حاجات نهبندان) بوده و ذخایر و معادن مهم بنتونیت (شهرستان فردوس، سه قلعه)، گرانیت (بیرجند و سربیشه)، گل سفید (بیرجند)، بازالت (شهرستان سربیشه) در خراسان جنوبی مورد بهرهبرداری قرار میگیرد. یکی دیگر از مهمترین معادن این استان، معدن مس قلعه زری واقع در جنوب غرب این استان (خوسف) است. معادن ولاستونیت، کائولن، تراورتن، فلدسپات، بوکسیت، مارن، گچ، آهک، دولومیت، مرمریت، خاک صنعتی، سنگ لاشه و توف از دیگر معادنی هستند که در این استان در حال بهرهبرداری هستند.

خراسان شمالی
در این استان مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان و کارخانههای پلاستیک بجنورد، مجتمع فولاد اسفراین، کارخانه آلومینای جاجرم، نیروگاه برق، کارخانه قند و کارخانه الیاف شیروان، کارخانههای متعدد پنبه پاک کنی، صنایع غذایی،کشاورزی،ساختمانی و... از صنایع برجسته این استان به شمار میروند. بر اساس نتایج سرشماری کارگاههای صنعتی ۱۳۸۱ کشور، خراسان شمالی دارای ۳۶۰۰ کارگاه صنعتی با ۱۲۵۴۵ شاغل است که دارای ۸۷۳۶۱۰ میلیون ریال ارزش افزوده میباشد. تعداد ۱۰۷ واحد صنعتی با ۱۰نفر کارکن و بيشتر در سطح استان فعال است. در حال حاضر ۳۰ معدن فعال ازجمله معادن اکسید آلومینیوم، کلسیت، بنتونیت، باریت، ماسه سیلیسی، سنگهای تزئینی و.... در سطح استان بهرهبرداری میشود و به عبارتی۸۹ درصد معادن فعال کشور در این استان واقع میباشد.

خوزستان
این استان با مساحت ۶۴٬۰۵۷ کیلومتر مربّع در جنوب غربی ایران در جوار خلیج فارس و اروندرود قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران است. سال ۱۳۰۸ خورشیدی نخستین چاه نفت ایران توسط گروهی بریتانیایی به سرپرستی ویلیام ناکس دارسی در شهر مسجد سلیمان در خوزستان حفر و نفت از آن استخراج شد. این چاه که به «چاه شماره یک» مشهور است، نخستین چاه نفت در جهان است که از آن در مقیاس صنعتی نفت استخراج شده، و اولین گام در تاسیس صنعت نفت ایران و شرکت نفت انگلوپرشین بودهاست. چاه شماره یک هماکنون بصورت موزه تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران (NISOC) اداره میشود. استان خوزستان غنیترین استان ایران در زمینهٔ منابع نفت و گاز است که در حال حاضر عمدهٔ درآمد کشور از راه صدور این دو محصول طبیعی حاصل میشود. 

اهواز، مرکز صنایع پخش نفت و گاز در خوزستان و لرستان است. پالایشگاه آبادان و پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی ماهشهر از جمله صنایع وابسته به نفت در این استان هستند. کارخانجات ذوب و فولاد سازی و محصولات آهنی و فولادی و لولهسازی از جمله صنایعی هستند که تاثير بسزایی در اقتصاد منطقه و استان دارند. از جملهٔ این مجموعهها میتوان به لولهسازی خوزستان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شرکت فولاد خوزستان، نورد کاویان اشاره کرد. تا چندی پیش قابلیت کشتیرانی تجاری در رود کارون تا بندری در شهر اهواز وجود داشت و بخشی از بار ترانزیت تجاری از این راه منتقل میشد. اما این کاربرد در حال حاضر منتفی است و کشتیرانی تجاری عملاً انجام نمیگیرد. بندرهای آبادان و خرمشهر (با دسترسی از رود بهمنشیر) و ماهشهر و امام خمینی پیش از جنگ ایران و عراق از لحاظ تجاری اهمیت فراوانی داشتند و مجموعهٔ این بنادر با خط آهن خرمشهر- تهران مسیر پر اهمیتی برای حمل و نقل تجاری بود، اما در طول جنگ هشت ساله آسیب فراوانی دیدند. آب فراوان رودهای کارون، کرخه و هندیجان، جراحی، مارون، اروند و دز که اکثراً جزو پرآبترین رودهای ایران هستند و ساختار جلگهای استان خوزستان، قابلیت بالقوهٔ کشاورزی فراوانی در آن ایجاد کردهاست.

کرمان
صنایع استان کرمان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم میشوند. صنایع دستی شامل شال، پته و ترمهاست که به غیر از پته دوزی باقی از رونق سابق برخوردار نیستند. صنایع دستی کارگاهی چون: قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و خورجین بافی از صنایع رایج این استان به شمار میرود. صنایع ماشینی استان به سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم میشوند که از این صنایع میتوان سیمان، خانه سازی، نوشابه سازی، قند، ذغال سنگ و مس که معروفیت جهانی دارد را نام برد. معادن استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور نقش ارزندهای بر عهده دارند. معادن سرشار آهن، ذغال سنگ، مس و دیگر فلزات چرخهای صنعت استان و کشور را به گردش در میآورند. معادن ذغال سنگ قسمتی از نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان را تامین میکنند. منابع مس سرچشمه کرمان که به گواهی کار شناسان از غنیترین و خالصترین معادن مس در جهان به شمار میرود، از ویژگیهای اقتصادی استان کرمان بهشمار میآید. 

معادن کرومیت بافت، جیرفت و کهنوج نیز از مهمترین معادن کرومیت ایران به شمار میروند و معدن تیتانیوم کهنوج تنها معدن از این فلز در ایران میباشد. از نظر اقتصادی منطقه ویژه و آزاد تجاری سیرجان اهمیت استان کرمان را افزایش دادهاست. این منطقه ویژه صرف نظر از تاثیراتی که در توسعه اقتصادی کل استان داشته، از دیدگاه توسعه جهانگردی نیز اهمیت زیادی دارد. سیرجان گذرگاه اصلی انتقال کالا به کشورهای خاور ایران و هم چنین اروپا و خلیج فارس بوده و مسیر رفت و برگشت کلیه کالاهای تجاری از بندر شهید رجایی هرمزگان به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیهاست. در واقع این شهر محل اتصال کلیه محورهای ترانزیتی و حمل و نقل کالا از جنوب به شمال، خاور و باختر ایران و سایر کشورهای شمالی، خاوری و باختری اروپا و خلیج فارس است. راه ترانزیت اصلی زمینی (جادهای و ریلی) از طریق بندر شهید رجایی به استانهای بزرگ و صنعتی کشور(کرمان - فارس - یزد)، از مسیر این شهرستان و منطقه ویژه اقتصادی عبور میکند. 

این منطقه به عنوان یک قطب اقتصادی ویژه بر بستر مزیتهای باراندازی، در ساختار اقتصادی استان کرمان نقش و موقعیت قابل توجهی را احراز کردهاست. اساس اقتصاد كرمان بر صنعت (صنايع دستی و صنايع ماشينی)، كشاورزی، دامداری، كارگری و تجارت استوار گرديده است. پسته، قالي، زيره، كتيرا، حنا، گندم و بعضی مواد كانی صادرات اين منطقه را تشکيل می دهند. کرمان از لحاظ تجاری و صنعتی نیز به خاطر وجود منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و ارگ جدید؛ همچنین به علت تولید بیشتر پسته صادراتی ایران در این استان با اهمیت است. پسته رفسنجان را در این راستا می توان یکی از مهمترین محصولات صادراتی استان و البته کشور دانست که به علت کیفیت و میزان تولید پسته در کشور بی نظیر و در سطح جهان شناخته شده است.

فارس
اقتصاد استان فارس بر پایه کشاورزی بنا شده و صنعت سهم نا چیزی در اقتصاد استان ایفا میکند. استان فارس مرکز تولید گندم، مرکبات و انجیر ایران است. مهمترين فرآوردههای کشاورزی استان فارس شامل غلات (گندم و جو)، مرکبات، میوهجات، خرما، چغندرقند، پنبه، ذرت، انجیر و زعفران مي باشد. صنایع پتروشیمی، پالایشگاه نفت، لاستيك سازی، صنایع الکترونیک و قند، و سيمان از مهمترین صنایع استان فارس به شمار میآیند. فلفل ظفر آباد از محصولات کشاورزی معروف این استان است. آبلیموی داراب و جهرم نیز که معمولاً به نام سوغات شیراز شناخته می شود، دارای شهرت زیادی است. استان فارس از سال ۱۳۵۷ تا کنون رتبه نخست تولید گندم در کشور را به خود اختصاص داده است. شهرستانهای اقلید و مرو دشت دارای رتبه نخست توليد این محصول پرارزش هستند. در شهرستان سپیدان بزرگترین و بیشترین و مشهورترین کارخانجات آب معدنی کشور وجود دارد که بعضا به خارج از کشور صادر میشود. كارخانه سيمان داراب يكي از بزرگترين كارخانه هاي توليد سيمان در ايران است كه سيمان آن از كيفيت بالايي برخوردار است.

آذربایجان غربی
استان آذربایجان غربی یکی از مناطق مستعد کشاورزی است. تولید ۲۰۰ هزار تن سیب درختی در سال و وجود حداقل ۲۵ هزار تن انگور محلی و تاثیر اقتصادی آن برکارخانجات سبزه پاک کنی در اکثر نقاط آذربایجان غربی و شرقی و نیز وجود ۹ کارخانه چغندر قند در استان و همچنین تولیدات استراتژیک (گندم- جو- حبوبات) نشان از اهمیت کشاورزی در اقتصاد این استان دارد. علاوه بر این وجود ایلات و عشایر در دامداری استان نقش قابل توجهی دارد. وجود دامهای منطقه با آمار قابل اعتنا در تولیدات ۵ کارخانه شیرپاستوریزه نیز ظرفیت های دامداری این استان را بیان می کند. اما این استان از نظر اکتشافي و بهرهبرداری منابع معدنی نسبت به سایر استانها در وضع مطلوبی قرار ندارد. بررسی ترکيبي کارگاه هاي موجود استان نیز نشان میدهد که دو گروه صنعتی کانی های غیر فلزی و غذایی - داروئی در بین سایر صنایع بالاترین تعداد میزان اشتغال را دارد. از جمله معادن این استان میتوان به معادن مصالح و سنگهای ساختمانی، گرانیت، میکا، زرنیخ، تالک، تراورتن، طلا، خاک نسوز و پوکه معدنی اشاره کرد. در این رابطه مهمترین معادن استان معادن طلا در زر شوران تکاب و مرغوب ترین سمگ تزئینی گرانیت سبز (قره باغ) و سنگهای چینی و لابیرنت پیرانشهر و نقده هستند.

اراک
بخشهای خدمات، صنعت و کشاورزی به ترتیب اهمیت اساس اقتصاد استان را تشکیل میدهد. از جمله صنایع مهم این استان میتوان به صنعت ماشینسازی، هپکو٬ کابل سازی، آلومینیم سازی، واگنسازی، قند، صنایع دستی و... اشاره کرد.

اصفهان
اقتصاد سنتی استان مبتنی بر صنایع دستی چون قالی بافی، ابریشم بافی، سفال گری، قلمزنی، قلم کاری، مینیاتور، سیم کشی، زربافی، پولک دوزی، خاتم کاری و … است. همچنين صنایع بزرگی چون ذوب آهن، مجتمع فولاد مبارکه، پالایشگاه، پلی اکریل و همچنین کارخانه جات متعدد سرامیک و کاشی سازی و معادن سنگ و سنگبری از صنايع جديد اين استان محسوب میشود.از صنایع دیگر استان که میتوان فهرست وار به برخی اشاره نمود: ظروف چینی، سرامیک، تولید لوازم خانگی، کارخانه تولید سیمان، ایرانیت، صنایع خودروسازی، صنایع نظامی، صنایع هواپیماسازی، ساخت لوازم و تاسیسات گازی، صنایع مواد غذایی، فرآوردههای لبنی، ریسندگی و نساجی و …می باشند.

هرمزگان
فعالیت عمده مردم هرمزگان در زمینه کشاورزی و ماهیگیری است. منطقه میناب به عنوان قطب کشاورزی استان به شمار میآید. این استان همچنین دارای معادنی از قبیل نفت، گاز، کرومیت، خاکسرخ و .... است. در ضمن هرمزگان در زمینه حمل و نقل دریایی و شیلات از موقعیت اقتصادی برجستهای برخوردار است. دو بندر آزاد تجاری کیش و قشم از لحاظ اقتصادی برای این استان سود سرشاری را به دنبال دارند.

تهران
تهران علاوه بر اینکه مرکز سیاسی کشور است، مهمترین قطب اقتصادی آن نیز است. با اینکه تنها ۱۱ درصد جمعیت کشور در تهران زندگی میکنند، حدود ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی ایران مربوط به این شهر است. البته توزیع این حجم عظیم تولید در بین مردم يكنواخت نیست. قیمت زمین در برخی نقاط شهر تهران جزء گرانترین ها در کل جهان میباشد. تهران با جمعیتی حدود ۸ میلیون و مساحتی حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع، تولید ناخالص داخلی برابر ۸۸ میلیارد دلار دارد که این شهر را در رده پنجاه و ششمین شهر ثروتمند جهان و بالاتر از شهرهایی چون ریاض، لیسبون، برلین، بیرمنگام، لیون و هامبورگ قرار داده است، هرچند که همچنان با شهرهایی با جمعیت مشابه خود مانند لس آنجلس (با جمعیت حدود ۱۱٫۸ میلیون نفر) که تولید ناخالص داخلی آن ۶۳۹ میلیارد دلار است یا لندن (با جمعیت ۸٫۳ میلیون نفر) با تولید ناخالص داخلی ۴۵۰ میلیارد دلار فاصله دارد. 

بخش خدمات سهمی ۷۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی تهران دارد و پس از آن به ترتیب بخشهای صنعت (۱۴ درصد) و کشاورزی (۸ درصد) قرار دارند. در بخش خدمات در استان تهران، رشته فعالیتهای عمدهفروشی و خردهفروشی با ۲۸ درصد و مستغلات و کسب و کار با ۲۵ درصد بیشترین سهم را در تولید ناخالص داخلی دارند. از حیث اقتصادی استان تهران دارای ۳۰ درصد صنایع، ۲۶ درصد از کارخانجات بزرگ، ۴۰ درصد بازار مصرف کل کشور، ۴۰ درصد صنایع غذایی و ۴۰ درصد تعاونیهای کل کشور ایران است. در بخش کشاورزی و دامداری و صنعت کشاورزی، ۴۴ درصد از تولید گل و گیاه کل کشور را تولید میکند و به برخی از کشورهای دنیا نیز صادر میکند. استان تهران حدود ۵ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی، ۱۶ درصد ارزش افزوده بخش صنعت و ۳۷ درصد ارزش افزوده بخش خدمات کشور را تولید میکند. 

حدود ۲۰ درصد شاغلان کشور و بیش از ۲۵ درصد شاغلان بخش عمومی کشور در این استان فعالیت دارند. بخش خدمات با تولید بیش از ۷۰ درصد ارزش افزوده کشور مهمترین بخش فعالیت استان محسوب میشود. در واقع به واسطه همین شاخصههای اقتصادی و جایگاه ویژهای که این استان در اقتصاد کلان کشور ایران دارد، میتوان گفت که استان تهران به تنهایی یک سوم قدرت اقتصادی کل کشور ایران را دارا است اما کالبد شکافی اقتصادی استان تهران نشان میدهد که بخش خدمات مهمترین بخش اقتصادی استان است و صنعت در رده بعدی قرار دارد.

صنعت و معدن
تعداد کارگاههای صنعتی استان تهران ۱۰۷۴۹۴ کارگاه بوده که از این تعداد ۵/۱۱ درصد در فعالیتهای صنایع مواد غذایی، آشامیدنی و . . .، ۳۳ درصد در فعالیتهای صنایع نساجی، پوشاک و چرم، ۱۷ درصد در فعالیتهای صنایع چوب و محصولات چوبی، ۸/۲ درصد در فعالیتهای کاغذ، مقوا، چاپ و انتشار، ۷/۳ درصد در صنایع شیمیایی نفت و ذغال سنگ، ۷/۳ درصد در صنایع محصولات کانی غیرفلزی، ۷/۱۸ درصد در صنایع تولید فلزات اساسی، ۹/۸ درصد در فعالیتهای صنایع ماشین آلات و تجهیزات و مابقی در صنایع متفرقه مشغول فعالیتند. از میزان کل کارگاههای صنعتی ۷/۸۴ درصد نیز در نقاط شهری استان و ۳/۱۵ درصد در نقاط روستایی مستقر میباشند که به همین نسبت شاغلین این بخش نیز ۵/۷۹ درصد در نقاط شهری و ۳/۱۵ درصد نیز در نقاط روستایی مستقر میباشند که به همین نسبت شاغلین این بخش نیز ۵/۷۹ درصد در نقاط شهری و ۵/۲۰ درصد نیز در نقاط روستایی استان مشغول فعالیتند. 

از معدنهاي كل كشور نيز ۴/۱۵ در صد آن در محدوده استان تهران قرار دارد. فعالیت معادن در استان تهران نیز در زمینه استخراج ذغال سنگ، استخراج مواد نفتی، استخراج سنگهای معدنی، استخراج سنگهای فلزی و استخراج سایر سنگهای معدنی (نمک، مواد شیمیایی) انجام میگیرد. بالاترین میزان وجود معادن در استان تهران شامل استخراج مواد معدنی شیمیایی و استخراج نمک با ۸۰ درصد سهم اشتغال در این بخش، ۳۱ درصد کل شاغلین را تشکیل میدهند، استخراج ذغال سنگ با ۲/۳ درصد از کل کارگاههای معدنی، استخراج مواد نفتی با ۲/۱۰ درصد از کل کارگاهها، بالاترین سهم را از نظر میزان شاغلین یعنی سهمی بالغ بر ۶۰ درصد را شامل میشود. معادن فلزي شامل مس، سرب، موليبدن، منگنز و آهن است و تقريبا همه منگنز استخراجي كشور از معادن منگنز استان تهران به دست مي آيد كه در جنوب و جنوب غربي آن قرار دارد. معادن خاك نسوز نیز شامل كائولن (خاك چيني ) است و ۵۱ درصد توليد كل كشور از اين استان استخراج میشود.

کشاورزی
اما در بخش اقتصاد، کشاورزی یکی از رکنهای اصلی اقتصاد استان تهران محسوب میشود. سطح زیرکشت محصولات زارعی استان شامل غلات، حبوبات محصولات جالیزی، سبزیجات، نباتات علوفهای و سایر محصولات میباشد که برابر ۱۳۰۳۰۹ هکتار و تولید محصولات زراعی ۱۸۴۶۷۰۵ تن میباشد. ۳۶ درصد مساحت کل استان تهران زیر کشت گندم قرار دارد. که شهرستان ورامین بیشترین سطح زیر کشت گندم قرار دارد. که شهرستان ورامین بیشترین سطح زیر کشت گندم را داراست که تمامی آن بصورت کشت آبی است.

منابع
• وبگاه استانداری خوزستان
• پورتال استان خوزستان
• پورتال استان اصفهان
• سايت دانشنامه فارسي ويكي پدياي فارسي
• سايت وزارت صنايع و معادن
• وبگاه استانداري هرمزگان
• وب گاه استانداري فارس
• وب گاه استانداري خراسان شمالي
• وب گاه استانداري آذربايجان غربي

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24155