توصيه مطلب
۰
 
قرارداد خط لوله گازی تاپی امضا شد
 

قرارداد مهم خط لوله گازی تاپی بر روی کاغذ عملیاتی شد. نمایندگان چهار کشور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان در عشق آباد گرد هم آمدند و در پایان این جلسه پس از بحث و بررسی قرارداد عملیاتی این خط لوله را امضا کردند.
قرارداد خط لوله گازی تاپی امضا شد
 
ایراس؛ قرارداد عملیاتی خط لوله گازی تاپی توسط چهار کشور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان به امضا رسید. عشق آباد پایتخت ترکمنستان میزبان جلسه مربوط به این قرارداد بود. در این جلسه "شاهید خاقان عباسی" وزیر نفت و "موبین سولت" مدیر سیستم های گازی بین ایالتی به عنوان نمایندگان پاکستان حضور داشتند.

همچنین در جلسه راهبری خط لوله گازی «تاپی» جزییات تکنیکی مانند ثبت فشار، نقاط کمپرسور، مشخصات گاز، جریان گاز، طول خط لوله و قطر آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طول خط لوله تاپی ۱۷۳۵ کیلومتر است و با گذشتن از خاک افغانستان و پاکستان، گاز ترکمنستان را به هند منتقل می کند. در این جلسه توافق شد پاکستان و هند هر کدام ۴۲ درصد از گاز و باقی را افغانستان دریافت کند.

امضای این قرارداد مهم از چندین جنبه قابل بررسی است. نخست آنکه این مسئله بیانگر تقویت روندهای همگرایی در زمینه انرژی میان کشورهای منطقه است که امر مثبتی تلقی می شود چرا که به طور کلی همگرایی ها می تواند از بروز بحران و تنش بکاهد. همچنین سبب ارتقا جایگاه کشورهای منطقه خواهد شد. این روند حاکی از تمایل غرب برای جایگزینی دیگر مسیرهای انرژی به جای مسیر های انرژی روسیه نیز است.

بحران روسیه و اوکراین و در پی آن تحریم روسیه از سوی غرب مقدمه تحولاتی در منطقه شده است. به نظر می رسد توجه غرب دوباره به انرژی منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جلب شده است و آن ها در پی احیای مسیرهای انرژی هستند که هزینه های کمتری برایشان در پی داشته باشد. چندی پیش جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد صادرات نفت این کشور از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیحان افزایش چشمگیری داشته است. اکنون با امضای این قرارداد یک مسیر مهم انتقال انرژی در منطقه راه اندازی خواهد شد که روسیه در آن نقشی نخواهد داشت .

البته نباید تحولات خاورمیانه درعراق و سوریه را نیز از یاد برد. به طور کلی امنیت انرژی و مسیرهای انتقال آن اهمیت بسیاری دارد و بدیهی است در جایی که این امنیت به خطر بیفتد و انتقال انرژی با ریسک بالایی همراه باشد، تلاش خواهد شد که این مسیرها با مسیرهای امن جایگزین شوند.

از سویی امضای این قرارداد سبب خواهد شد جایگاه ترکمنستان در معادلات انرژی منطقه تغییر کند و از این پس این کشور بتواند در منطقه موثرتر باشد. همچنین همگرایی در زمینه انرژی با کشورهای خارج از منطقه سبب خواهد شد نقش روسیه نیز در این زمینه متحول شود و کاهش وابستگی به انرژی روسیه را در پی خواهد داشت. البته هنوز روسیه به امضای این قرارداد واکنشی نشان نداده است.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36954