توصيه مطلب
۱
 
حذف روبل از گردش مالي بين ‌المللي غير ممکن مي باشد
 

خبرگزاری ایتارتاس به منظور بررسی موضوع حذف روبل از گردش مالی بین‌المللی اقدام به پرسش از کارشناسان مختلف حوزه اقتصادی کرده است. آنچه در گزارش پیش رو از نظر خواهد گذشت، موضوع حذف ارز ملی روسیه در مبادلات تجاری جهانی می ‌باشد.
حذف روبل از گردش مالي بين ‌المللي غير ممکن مي باشد
 

ایراس: دميتري پيسکولوف عضو شوراي انجمن ملي ارز روسیه در خصوص موضوع حذف روبل از گردش مالي بين المللي معتقد است روبل در گردش تجارت جهاني سهم اندکي دارد، از این رو اين قدم مؤثر نخواهد بود.

عضو شورای انجمن ملی ارز روسیه با تاکید بر این که حذف کامل ارز از معاملات، مقرون به واقعيت نيست می گوید: "هر کشور خودش محدوديت ارزي در مورد تبديل آزاد براي اشخاص حقيقي و حقوقي را وضع مي کند. روسيه در سال ۲۰۰۷ عملاً تمام محدوديت هاي مربوطه را رفع کرد؛ فکر مي کنم حذف کاربرد روبل در معاملات بينالمللي ممکن نيست." 

پيسکولوف اشاره می کند که محدود کردن کاربرد روبل در معاملات الکترونيک نيز دشوار است و علت آن را چنین مطرح می کند که اين سيستم ها اساساً ماهيت تجاري داشته و متوجه تقاضاي موجود در بازار هستند. 

وی ادامه می دهد سهم روبل در گردش ارز جهاني ۲/۱ درصد مي باشد، اما در بازرگاني بينالمللي روبل اساساً در معامله با اعضاي اتحاديه اقتصادي اورآسيا بکار برده مي شود. طبق داده هاي بانک معاملات بينالمللي، سهم روبل در گردش جهاني عمليات تبديل ارز در سال ۲۰۱۰ حدود ۹/۰ درصد و در سال ۲۰۱۳ در حدود ۶/۱ درصد بود. 

همچنین به گفته "ولاديمير پانتيوشين" استراتژيست ارشد «اسبر بانک» اعمال محدوديت براي گردش روبل در محاسبات بين المللي قدم غير مؤثري خواهد بود. 

این کارشناس معتقد است: "ميزان آسیب این اقدام برای روسیه کم نخواهد بود زيرا حجم اصلي معاملات روبلي در تعامل با جامعه کشورهاي مشترک المنافع انجام مي شود." 

"اندريو ستايلز" دیگر کارشناس اقتصادی روسیه و عضو گروه مشاور «جي.اس.اچ» معتقد است، پيشنهاد ممنوع کردن کاربرد روبل از طرف اتحاديه اروپا نمي تواند بر اقتصاد و ارز روسيه تاثیر جدی گذارد. وي معتقد است: "روبل در حال حاضر بدون اعمال هر محدوديتي هم عملاً در معاملات بين المللي با اعضاي اتحاديه اروپا بکار گرفته نمي شود. علاوه بر اين، قيمت کالاهاي صادراتي اصلي روسيه (مواد اوليه) که به اروپا فرستاده مي شود اصلاً با دلار تعيين مي شود. به اين ترتيب قدم مذکور در اين شرايط بي معنا است." 

ستایلز با تاکید بر این که نه اتحاديه اروپا و نه ايالات متحده نمي توانند از کاربرد روبل در معاملات کشورهاي ثالث با روسيه جلوگيري کنند؛ ادامه می دهد: "مسئله ارزي که هر معامله بين المللي با آن انجام مي شود استثنائاً به طرفين قرارداد ارتباط دارد." 

این عضو گروه مشاور جي.اس.ايج در مورد امکان فرضي استفاده روسيه از روبل در معاملات نفت و گاز مي گويد: "در شرايط کنوني این امر به دشواري تحقق پذير است. در هر حال اين تصميم ماهيت انقلابي داشته و به تجديد نظر در تمام سيستم تعيين قيمت و محتواي قراردادها نياز خواهد داشت. اين فعاليت کلاني براي تمام بازار بوده و در اين شرايط درخواست لغو محدوديت (در صورت وجود آنها) براي معامله با روبل درون اتحاديه اروپا فقط يکي از قدم هاي مورد مذاکره در اين رابطه خواهد بود." 

این کارشناسان اقتصادي معتقداند: "به اين ترتيب صحبت از ممنوعيت کاربرد روبل براي معاملات روسيه با اتحاديه اروپا در حال حاضر از واقعيت دور است. در عين حال، اتحاديه اروپا با آغاز اين بحث تهديد مي کند به اقتصاد جهاني علامتي نشان دهد که مي گويد غرب قصد تشديد جنگ تجاري با روسيه را دارد. اين امر به نوبه خود مي تواند باعث راه افتادن روندهاي رکود در بازارهاي جهاني باشد." 

وي جمع بندي کرد:«مي شود حدس زد اين افکار سياستمداران لهستاني در وهله اول «مصرف داخلي» داشته و منظور آنها بالا بردن محبوبيت سياسي اين اشخاص در داخل کشور بوده که از قدم هاي روسيه در پاسخ به مجازات هاي اتحاديه اروپا و ايالات متحده لطمه ملموس ديده است». 

سرگئي ناريشکين سخنگوي دوماي دولتي نیز معتقد است پيشنهاد حذف روبل از سيستم مالي بينالمللي غير واقع بينانه مي باشد. او امروز به خبرنگاران گفت: «اين امر شانس تحقق يافتن ندارد». به نظر سخنگوي دوماي دولتي اين اظهارات حاکي از ميزان بي مسئوليتي سياسي فرد بيان کننده آن و سطح ظرفيت عقلاني او مي باشد. 

چندی پیش ريشارد چارنتسکي معاون صدر پارلمان اروپا از لهستان پيشنهاد کرد روبل از گردش مالي بينالمللي حذف و قابليت تبديل آن از بين برده شود. سرگئي ناريشکين سخنگوي دوماي دولتي امروز به خبرنگاران گفت اين قدم غير قابل تحقق مي باشد. 

منبع: تحریریه ایتارتاس؛


پایان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37034