توصيه مطلب
۰
 
تولد نویسنده دن آرام در دن آرام
 

تولد نویسنده دن آرام در دن آرام
 
ایراس؛ "میخائیل الکساندروویچ شولوخوف" نویسنده بزرگ روس و دارنده جایزه ادبی نوبل، صدو نه سال پیش در چنین روزی در روستای کروجلنین در نزدیکی وشنسکایا در حومه جنوبی رود دن برای اولین بار نور خورشید حس کرد؛ اگرچه برخی زادروز وی را یازدهم می دانسته اند.

زندگي اين بزرگ مرد ادبيات روسيه با فراز و نشيب هاي فراواني همراه بوده است كه صحبت راجع به تمام ادوار زندگي وی در قالب چند خط به دور از شأن اوست. با اين حال از سال ۱۹۱۸يعني اوايل دوران نوجواني شولوخوف آغاز مي كنيم؛ چراكه اين دوره از زندگي او را مي توان از ادوار تاثيرگذار بر ساير دوره هاي زندگي اش دانست. در اين زمان در گرفتن جنگ داخلی در ناحیه دن سبب شد تا وی به ناچار درسش را ناتمام گذارد و به ارتش سرخ ب‍‍پيوندد و در نبرد هایی در برابر آخرین بازماندگان از هواخواهان ارتش سفید شرکت جوید. این تجربه در آثار وی به طرز محسوسی آشکار است؛ تا آنجا كه وی را نویسندهای واقعگرا مي پندارند.

شولوخوف در داستانهایش به مردم و انقلاب اکتبر نيز پرداختهاست. بنابراين مي توان او را در زمره نويسنده گان حماسي نيز به حساب آورد. رمان حماسي «دن آرام» كه از مهمترین آثار وی به شمار میرود تائيدي بر اين مدعاست. اين اثر علاوه بر اين كه در چهار جلد در مجموعه آثار وي قرار دارد، سبب شد برخي از كارگردانان نيز تحت تاثيرآن قرار گرفته و اين اثر ارزشمند را به صورت فيلمي ماندگار به نمايش درآورند.

از معروفترین آثار اومي توان به «داستان خال» ، «سرنوشت یک مرد»، «آنها برای میهنشان جنگیدند»، «ناتمام» و «تنفر» اشاره داشت. این نویسنده بزرگ در ۲۱ فوریه ۱۹۸۴ به دلیل سرطان حنجره، در سرزمین مادری خود چشم از جهان فروبست.


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36017