توصيه مطلب
۰
 
مرگ مشکوک مقام ارشد نظامی قزاقستان
 

ايراس: منابع رسمی قزاقستان از مرگ رئیس آکادمی نیروهای مرزبان کمیته امنیت ملی این کشور خبر دادند. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ جسد ژنرال «تالگت استاف»، رئیس آکادمی نیروهای مرزبانی این کشور پنجشنبه شب در دفتر کار او کشف شده است.

بر اساس اطلاعیه دفتر مطبوعاتی کمیته امنیت ملی قزاقستان، به دنبال بازرسیهای مقدماتی مشخص شده که این مقام نظامی بر اثر شلیک گلوله کشته شده است. در این اطلاعیه تصریح شده است که گروه بازرسی فوری متشکل از مأموران کمیته امنیت ملی و دادستانی نظامی، مشغول انجام تحقیق بیشتر در محل حادثه هستند.

استاف که در سال ۲۰۰۹ به سمت رئیس آکادمی نیروهای مرزبانی انتخاب شده بود تا آن زمان سمتهای مختلفی را در نیروهای مرزبانی قزاقستان بر عهده داشت و از جوانترین ژنرالها در کمیته امنیت ملی این کشور بود. حادثه قتل این مقام ارشد نهاد وابسته به نیروهای مرزبان قزاقستان در اولین ماه سال جدید میلادی در حالی است که سال گذشته نیز نام نهاد مرزبانی قزاقستان به دلیل وقوع چندین حادثه مشابه در بین پرسنل و مقامات نیروهای مرزبان، در سرخط پایگاههای خبری داخلی و خارجی قرار داشت.

گفتنی است که تا کنون تحقیقات درخصوص این حوادث در قزاقستان به پایان نرسیده و نتایج اعلام شده بازرسیها نیز، شایعات موجود در جامعه این کشور را به طور کامل از بین نبرده است. در بهار گذشته نیز بر اثر حمله به یکی از واحدهای مرزبانی در منطقه «آرکنکرگن» نزدیک به مرز چین، ۱۳ تن کشته شدند و ساختمان این واحد مرزبانی به آتش کشیده شد.

مقامات رسمی قزاقستان این حادثه را اقدامی تروریستی عنوان کردند و در پی آن، یک سرباز مرزبان که از محل حادثه فرار کرده بود را بازداشت کرده و او را مجرم شناختند. حدود دو ماه قبل نیز یک هواپیمای حامل مقامات مرزبانی در حومه فرودگاه «شیمکنت» سقوط کرد که بر اثر این حادثه ۲۷ نظامی مرزبان از جمله فرمانده کل نیروهای مرزبانی قزاقستان، ژنرال «تالگت استمبیکاف» کشته شدند.

نهادهای رسمی قزاقستان این حادثه را که گفته میشود احتمالاً اقدامی تروریستی بوده است، به نامناسب بودن شرایط پرواز ارتباط دادند. در خصوص قتل اخیر نیز گمانهزنیهایی وجود دارد، ولی مقامات رسمی با اشاره به ادامه تحقیقات در مورد این حادثه، از ارائه توضیحات بیشتر خودداری میکنند.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27413