توصيه مطلب
۰
 
پسوند "ستان" از قزاقستان حذف می‌شود
 

پسوند "ستان" از قزاقستان حذف می‌شود
 
ایراس؛ رئیس جمهوری قزاقستان در نظر دارد پسوند "ستان" را از نام "قزاقستان" حذف کند تا میان کشور نفت خیزش از مابقی کشور های آسیای مرکزی که در فقر به سر می برند، تمایز ایجاد کند.

به گزارش ایراس، قزاقستان نهمین کشور بزرگ جهان با جمعیتی 17 میلیون نفری دارای بزرگترین اقتصاد در میان کشور های شوروی سابق محسوب می شود که کمپانی های خارجی میلیارد ها دلار در ذخایر معدنی این کشور از زمان استقلالش در سال 1991 هزینه کرده اند. اما مقام های قزاقستان می گویند این کشور وسیع با کوهستان ها و استپ هایش آن چنان که باید در جهان شناخته نشده است. "

نور سلطان نظربایف" رئیس جمهوری قزاقستان اعلام کرد که نام جدید کشورش احتمالا چیزی شبیه به "قزاق الی" است که از واژه "سرزمین قزاقها" گرفته شده است و باعث می شود که این کشور نفت خیز ِبزرگ از سایر کشور های آسیای مرکزی چون قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان که در فقر به سر می برند، متمایز باشد.

نظربایف اعلام کرد: "پسوند ستان از آخر قزاقستان حذف میشود. احتمالا ما باید مساله پذیرش و تصویب نام جدید کشور را مورد بررسی قرار دهیم. اما پیش از آن باید این مساله را با مردم مطرح کنیم." نظربایف 73 ساله از دو دهه پیش در سمت ریاست جمهوری قزاقستان است. وی که لقب "رهبر ملت" و "پاپا" را با خود دارد باعث اصلاحات اقتصادی و جذب سرمایهگذاران خارجی در صنایع قزاقستان شده است.

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
کد خبر: 33812