توصيه مطلب
۰
 
شکوائیه 140 میلیون دلاری امریکا علیه بلاروس
 

یک وکیل امریکایی بزرگترن صادر کننده کالاهای بلاروسی به ایلات متحده را متهم به آدم ربایی و شکنجه کرد و بدین ترتیب روندی جدید در مناسبات و تنش های میان واشنگتن و مینسک آغاز شد.
امانوئل زلستر
 
امانوئل زلستر
ایراس؛ "امانوئل زلستر" وکیل ۶۰ ساله امریکایی و همکار او "ولادلنا فانک" در سال ۲۰۰۸ میلادی هنگامی که در کافه ای در لندن مشغول نوشیدن قهوه بودند توسط ماموران کشور بلاروس ربوده شده و سپس توسط یک جت شخصی به بلاروس منتقل شدند.
 
زلستر با مطرح کردن شکایتی در دادگاهی در بروکلین، بلاروس را متهم به شکنجه و آدم ربایی کرده و اگر این ادعا ثابت شود بلاروس باید ۱۴۰ میلیون دلار جریمه پرداخت کند. 

زلستر همچنین اعلام کرده که ماموران کا.گ.ب که برای دولت بلاروس انجام وظیفه می کردند وی را ربوده اند. وی در زمان ربوده شدن برای شرکتی به نام "بلنفتکین" کار می کرد. این شرکت بزرگترین صادر کننده محصولات کشور بلاروس به امریکا محسوب می شود.

گفته می شود ربودن این وکیل و انتقال وی به بلاروس برای فشار بر امریکا جهت لغو تحریم های واشنگتن علیه بلاروس انجام شده است. این پرونده در حالی مطرح می شود که امریکا انتقادت زیادی را از وضعیت حقوق بشر در بلاروس دارد.

هر چند حقوق بشر تبدیل به ابزاری از سوی امریکا برای فشار بر کشورهای مخالف سیاست های واشنگتن شده اما وضعیت موجود در بلاروس نیز چندان رابطه ای با دموکراسی ندارد. در همین رابطه چندی قبل یک کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل از دولت بلاروس خواست تا به محاکمه مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران پایان دهد و هرچه فوری فعال حقوقی برجسته این کشور را آزاد کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ابتدای سال جاری میلادی از همه دولتها خواست تا فعالیت و حمایت از مدافعان حقوق بشر را جرم تلقی نکند و به فعالان اجازه دهند بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر به فعالیت بپردازند.

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33489