توصيه مطلب
۰
 
فراز و فرودهای همکاری اقتصادی قزاقستان و جمهوری آذربایجان
 

کمیته دولتی گمرکات جمهوری آذربایجان در تازه ترین گزارش خود از فراز و فرودهایی در تجارت این کشور با قزاقستان سخن گفت. بر این اساس روابط اقتصادی دو کشور در برخی حوزه ها مانند صادرات و نیز مبادلات تجاری کاهش یافته است.
فراز و فرودهای همکاری اقتصادی قزاقستان و جمهوری آذربایجان
 
ایراس؛ همکاری ها و تعاملات اقتصادی در حوزه سرزمین های سابق اتحاد شوروی، موضوعی است که همواره به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در سنجش میزان همگرایی در این حوزه مورد توجه قرار گرفته است. با این حال، اطلاعات منتشره درباره همکاری های دوجانبه میان کشورها، همچنان از فراز و فرودهای مختلف در این حوزه حکایت دارد.

به گزارش ایراس به نقل از آکی پرس، بر اساس اطلاعات منتشره توسط کمیته دولتی گمرکات جمهوری آذربایجان، حجم تجارت و مبادلات اقتصادی میان قزاقستان و آذربایجان در ماه ژوئن امسال با ۱۵.۵ درصد افزایش، به ۲۰.۶۶ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که این میزان در پایان ماه مارس، ۱۵۳.۶ میلیون دلار بود.

با این وجود، حجم تجارت میان دو کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد کاهش یافته است. سال قبل، این میزان بالغ بر ۱۷۹ میلیون دلار بود.

بر اساس این آمارها، صادرات تولیدات جمهوری آذربایجان به قزاقستان در این مدت ۱۶۹۸۲۰۰۰ بوده که ۳۶ درصد کمتر از سال گذشته است. صادرات کالا از قزاقستان به آذربایجان نیز نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته و به ۱۳۶.۶ میلیون دلار رسیده است.

در نیمه نخست سال ۲۰۱۴ میلادی، قزاقستان جایگاه هشتم را در لیست صادرکنندگان عمده به آذربایجان به خود اختصاص داد. دیگر اسامی حاضر در لیست ۱۰ کشور برتر در این زمینه، عبارتند از روسیه، ترکیه، آمریکا، آلمان، چین، انگلستان، اوکراین، ایتالیا و کره جنوبی.

آمار منتشره درباره تعاملات اقتصادی میان قزاقستان و جمهوری آذربایجان، به خوبی بیانگر الگویی است که طی سال های اخیر و به طور کلی، از استقلال کشورهای سابق شوروی تاکنون بر روابط آن ها حاکم بوده است. الگویی که حاکی از عدم استمرار در توسعه همکاری های اقتصادی میان خود کشورهای این حوزه و اولویت دادن ها به قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای در این زمینه است.

در حقیقت، همان گونه که در فهرست شرکای تجاری جمهوری آذربایجان قابل مشاهده است، روسیه همچنان و با گذشت بیش از دو دهه، جایگاه خود را در صدر این شرکا تثبیت کرده (امری که درباره دیگر کشورهای منطقه آسیای مرکزی و قفقاز نیز کم و بیش صادق است) و دیگر جایگاه های این فهرست نیز به کشورهای فرامنطقه ای اختصاص یافته است.

این امر خود به خوبی بیانگر این موضوع است که با وجود مطرح شدن ایده های گوناگون درباره همگرایی اقتصادی در حوزه سابق شوروی، روابط اقتصادی این کشورها هنوز از آن حد از ثبات و استمرار برخوردار نشده تا بتواند مبنایی مطمئن برای یک همگرایی موفق باشد. البته بی تردید در این میان، مسائل اقتصادی خاص هر یک از این کشورها، موضوعی بوده که نقش مهمی در این زمینه بازی کرده است.
 

تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : آکی پرس
کد خبر: 36990