توصيه مطلب
۰
 
زادروز به فراموشي سپرده حكمت
 

زادروز به فراموشي سپرده حكمت
 

ايراس؛ "ناظم حکمت" از آن دسته شاعرانی است که اشعارش بدون توجه به ملیت، اعتقادات و حتی زمان، به دل مینشیند. چند روز پیش سالروز میلاد این شاعر بزرگ، بدون برگزاری مراسم که شایسته نام وی باشد در زادگاهش ترکیه سپری شد.

این روزها همسایه غربیمان ترکیه چنان روزهای سخت و پرتلاطمی را از سر میگذراند که اگر هنرمندان دست به کار نمیشدند، سالروز میلاد مردی که به ارتقای وجههي جمهوری ترکیه در سطح جهانی کمک کرد، بیصدا و در خاموشی از یاد میرفت.

۱۵ ژانویه (چهارشنبه) سالروز ۱۱۲ سالگی «دیو چشم آبی» ترکها بود. مردی که با رهایی از تمام بندهای شعر پرتملق دیوانی عثمانی، رنجها، عشقها و افکار سیاسياش را وارد دنیای شعر کرد.

دولت ترکیه این روزها آن قدر در تلاش رتق و فتق بزرگترین فساد مالی تاریخ این کشور است که حتی سالروز تولد بزرگترین شاعر خود را نیز فراموش کرد. این در حالی بود که حزب حاکم ترکیه از زمان به دست گرفتن قدرت، قدمهای مثبتی در اعاده حیثیت از شاعر برداشت و نخست با بازپس دادن عنوان شهروند ترکیه به ناظم حکمت، از پسرش خواسته بود تا اجازه دهد بازمانده جسد شاعر آزاده به وطنش که در حسرت دوری از آن مرده بود، بازگردانده شود.

سایت رادیکال ترکیه در این زمینه نوشت: تنها برنامهای که ۱۵ ژانویه برگزار شد، رونمایی از مجسمهای مرمرین از ناظم در پارک هنرمندان استانبول، واقع در محله "بشیکتاش" بود.

در مراسم رونمایی این مجسمه که با همکاری بنیاد ناظم حکمت و شهرداری بشیکتاش خلق شده بود، "یاشار کمال" سخنرانی کوتاهی کرد. کمال در سخنرانیاش این گونه شاعر بزرگ را یاد کرد: "قبل از مرگ ناظم، افتخار آشنایی با او و گذراندن یک سال نیم با وی را در پاریس داشتم. سپس من به سوییس رفتم اما هر روز با تلفن با همدیگر صحبت میکردیم و او اشعارش را برای من میخواند. زمین خاکی تا به حال انسانی به بزرگی ناظم حکمت را به خود ندیده. این را وقتی به خودش میگفتم، عصبانی میشد. قبل از مرگش قرار گذاشته بودیم تا با هم به مجارستان سفر کنیم. چند سال پیشتر من شعرهایم را پاره کرده و دور ریخته بودم. این به گوش ناظم رسیده بود. روزی به من گفت: "یاشار، طاقت آوردن در زندان کار سختی است. من اگر در زندان شاعر نمیشدم و شعر نمیگفتم، میمردم. برای همین تو هم باز شعر بگو. من بعد آن روز دوباره شعر گفتن را آغاز کردم."

"محمد آکسوی" خالق مجسمه ناظم حکمت که یک سال نیم برای تراشیدن این مجسمه تلاش کرد، نام «پل فرهنگی ناظم حکمت برای دو قاره» را برای مجسمهاش انتخاب کرده است. او این پیکره را از ۷۰ تن مرمر ساخته و روی بدنه آن شعر «دعوت» شاعر را نیز حک کرده است.

انتهاي متن/

Share/Save/Bookmark
مرجع : ايبنا
کد خبر: 33246