توصيه مطلب
۰
 
اقتصاد ازبكستان
 

اقتصاد ازبكستان
 

اوضاع اقتصادی در ازبکستان
ازبکستان در ۳۱ اوت ۱۹۹۱ با اعلام استقلال از شوروی نه تنها وارث مشکلات مشترک باقیمانده برای تمام جمهوری های مشترک المنافع از قبیل افت تولید، نزول کیفیت محصولات، رشد تورم و غیره شد، بلکه همچنین با مشکلات خاص اقتصادی خود از جمله اقتصاد تک محصولی و سطح پایین زندگی با وابستگی شدید به واردات محصولات نفتی و مشکلاتی از این قبیل روبرو شد. دولت برای مقابله با مشکلات مذکور و نیل به اقتصاد بازار، برنامه های اقتصادی کلان را تدوین کرد. سیاستها و اولویتهای لازم برای گذار به اقتصاد بازار توسط رئیس جمهور ازبکستان به شرح زیر اعلام شدهاند:
۱- اولویت اقتصاد بر سیاست. جدا بودن سیاست از مناسبات اقتصادی، اعم از داخلی و خارجی
۲- در دوران گذار به اقتصاد بازار، دولت مسئول اصلی انجام اصلاحات اقتصادی و تحولات دموکراتیک است.
۳- اولویت قوانین و لزوم اجرای آن و رعایت حقوق اتباع
۴- اجراي سیاست اجتماعی قوی که از منافع اتباع و بخصوص قشر فقیر حمایت كند.
۵- گذار تدریجی و مرحله به مرحله به اقتصاد بازار و خودداری از وارد آوردن شوک به جامعه.

این کشور در میان کشور های آسیای مرکزی دارای امکانات نسبتا خوب اقتصادی در زمینه های صنعت و کشاورزی است. پس از جنگ جهانی دوم ،رشد اقتصادی ازبکستان آغاز شد و در زمینه های صنایع معدنی ،فلزات آهنی و رنگی، کارخانجات صنعتی از جمله هواپیما سازی، منسوجات و پنبه پاک کنی به پیشرفت هايي نائل آمده است. خصوصی سازی در این کشور به تدریج در تمام بخشهای اقتصادی کشور آغاز شده است. از جمله سفارشات دولتی و یارانه به تدریج در حال حذف شدن هستند. اتخاذ سیاستهای اقتصادی مذکور به همراه وجود امنیت لازم برای شروع فعالیتهای اقتصادی باعث شده که کشور های خارجی را برای سرمایه گذاری به این کشور جذب کند. 

اوضاع مالی و شاخصهای اقتصادی
الف : واحد پول، اجزاء و برابری آنها
این کشور در نوامبر ۱۹۹۳ پول ملی خود را که موقی بود بنام «سوم-کوپن» منتشر کرد. متعاقبا در ژوئیه ۱۹۹۴ ازبکستان پول رایج خود را با نام «سوم» روانه بازار کرد که در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۴ م به عنوان تنها پول قابل قبول پرداختها در این کشور تبدیل شد. واحد کوچکتر از سوم «تین» است و ۱۰۰ تین معادل یک سوم است. در سال ۱۹۹۵ هر ۳۶ سوم برابر با یک دلار آمریکا بود.

ب: درآمد سرانه
درآمد سرانه در ازبکستان در سال ۱۹۸۹م بر اساس نرخ رسمی روبل معادل ۲۷۵۰ دلار بوده که این میزان به ۱۳۵۰ دلار در سال ۱۹۹۱ و ۸۶۰ دلار در سال ۱۹۹۲ م تقلیل یافته است .

ج: نرخ تورم
طی سالهای اخیر تورم از جمله مشکلات عمده ازبکستان بوده است. افزایش قیمت کالاها در سطح مصرف کننده از ۱۶۹% در سال ۱۹۹۱ به ۸۷۸% در سال ۱۹۹۲ و به ۱۳۱۲%در سال ۱۹۹۳ رسید. دولت ادعا می کند با تشدید سیاستهای پولی و مالی توانسته است ارزش پول را حفظ کرده، میزان تورم را از ۲۲% در نیمه اول سال ۱۹۹۴ را به ۲% در سه ماهه سوم کاهش دهد. این میزان در سه ماهه چهارم ۱۹۹۴ بین ۱۰-۱۲% بود که آزاد سازی قیمتها دلیل اصلی افزایش تورم به شمار مي رفت. دولت تلاش كرده متوسط تورم ماهیانه در سال ۱۹۹۵ به ۴-۵% رسیده تا پایان همین سال نرخ تورم به ۲% در ماه کاهش یابد.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24426