توصيه مطلب
۰
 
مذاكرات ترکمنستان و اتحادیه اروپا درباره خط لوله گاز ترانس‌خزر
 

ايراس؛ ترکمنستان و اتحادیه اروپا مذاکرات درباره اجرای پروژه ساخت خط لوله گاز ترانس خزر را در اواخر سال ۲۰۱۳ یا اوایل ۲۰۱۴ برگزار خواهند كرد. 

به گزارش ايراس به نقل از ترند، "گونتر" كميسرياي انرژي اروپا در نظر دارد بدين منظور به عشق آباد سفر كند.

ترکمنستان از نظر ذخایر گاز طبیعی در جهان رتبه چهارم را داراست و يكي از پنج كشور حاشيه درياي خزر ميباشد. در حال حاضر،  صادرات گاز اين كشور به بازارهای جهاني از جمله چین، کشورهای مستقل مشترکالمنافع و ایران انجام ميگيرد. مسيرهاي خط لوله گاز از ترکمنستان به بازارهای جنوب آسیا و اروپا نيز در حال بررسی قرار دارد.

گفتنی است خط لوله ترانس خزر در صورت اجرا بخشی از گاز ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی را از بستر دریای خزر به اروپا منتقل خواهد کرد، طرح اين خط لوله گاز بیش از ۱۰ سال پیش با حمایت و همکاری آمریکا مطرح شد. خط لوله تراس خزر قسمتي از از خط لوله انتقال گاز "ناباكو" است كه از حمايت اتحاديه اروپا و آمريكا برخوردار است.

در حالي اين مذاكرات در عشقآباد برگزار خواهد شد كه روسيه و ايران از ابتدا جزء مخالفان اجرايي شدن اين خط لوله بودهاند. يكي از دلايل مخالفت روسيه دليل زيست محيطي و احتمال نشت گاز از اين خط لوله است که با توجه به بسته بودن درياي خزر و درجه بالاي فعاليت زلزلهاي در آن، اين خطرات در آن تشدید میشود. ايران نيز علاوه بر دلايل روسيه با حضور كشورهاي غير منطقهاي در اين حوزه مخالف است. 

اگرچه بررسي مسائل زيست محيطي درياي خزر ارتباط مستقيمي با رژيم حقوقي اين دريا دارد، اما نبود يك رژيم حقوقي حاكم بر محيط زيست درياي خزر نميتواند توجيهكننده نادیده گرفتن محيط زيست این دریا باشد. 


 انتهاي متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 32166