توصيه مطلب
۰
 
اینجا چانه زنی بجاست
 

"سرگئی مانوکوف" در روزنامه ایزوستیای نو به دور جدید مذاکرات هسته ای ایران در نیویورک اشاره می کند و معتقد است که تنها بی اعتمادی متقابل میان ایران و ایالات متحده سبب شده است که مبارزه مشترک آنها با نیروهای افراطی صورت نپذیرد.
اینجا چانه زنی بجاست
 
ایراس؛ سرگئی مانوکوف طی یادداشت خود در روزنامه ایزوستیای نو آورده است که در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سران نهادهای سیاست خارجی آمریکا و ایران با هم ملاقات کردند که این گفتگوی یک ساعته توجه عمومی را به خود جلب کرد. موضوع اساسی این ملاقات، مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران است که از روز جمعه هفته گذشته در نیویورک دور جدید آن شروع شد. 

نویسنده معتقد است که بی میلی شدید ایرانیان به کاهش ابعاد و تعداد سانتریفیوژ ها و به تبع آن، عدم آمادگی برای کاهش حجم غنی سازی اورانیوم مانع از پیشرفت مذاکرات می شود. طرف ایرانی همچنین تأکید می کند که هر توافقی باید به طور اتوماتیک موجب لغو تحریم هایی شود که بر اقتصاد ایران اثر بسیار منفی می گذارد. 

موضوع دیگر مذاکرات، مبارزه با «دولت اسلامی» یا «خلافت اسلامی» به ریاست البغدادی بود که این خطر مشترک باعث تشکیل ائتلاف های ناگهانی می شود که نویسنده مقاله احتمال همکاری بین آمریکا و ایران را یکی از این ائتلاف ها می داند. 

فقط بی اعتمادی متقابل بین آمریکا و ایران که طی یک سوم قرن اخیر اندوخته شده است، مانع از مبارزه مشترک آنها با نیروهای جهادی می شود. به گفته "ولادیمیر ساژین" پژوهشگر ارشد انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، ایران و ایالات متحده نمی خواهند رسماً عضو یک ائتلاف شوند که این امر باعث تأسف می شود؛ زیرا نیروهای گوناگونی به شکست «دولت اسلامی» علاقه مند هستند ولی همه آنها جدا از هم فعالیت می کنند. در حالی که بهتر است که یک ستاد یا یک کارگروه برای هماهنگی این عملیات تشکیل شود. 

به گزارش رویترز، تهران می تواند در عوض انعطاف بیشتر آمریکایی ها در مذاکرات هسته ای، با ائتلاف همکاری کند، ولی جان کری ارتباط بین این دو موضوع را نفی می کند. البته رسانه های غربی به نقل از دیپلمات هایی که نامشان فاش نشد، اطلاع می دهند که واشنگتن در موضع گیری خود تجدید نظر کرده و ممکن است بیش از این بر کاهش سانتریفیوژ های گازی ایران از ۱۹ هزار تا ۱.۵ هزار دستگاه پافشاری نکند.

نویسنده: سرگئی مانوکوف؛ 
منبع: روزنامه ایزوستیای نو؛


انتهای متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37062