توصيه مطلب
۰
 
افغانستان، عضور جدید سازمان شانگهاي
 


ایراس: چين،‌ روسيه و چهار كشور آسيا مركزي كه عضو سازمان همكاري‌هاي شانگهاي هستند، افغانستان را به عنوان عضو ناظر در اين سازمان پذيرفتند. به گزارش ایراس به نقل از ايسنا؛ چين و روسيه به همراه چهار كشور آسياي مركزي، قزاقستان،‌ قرقيزستان، ازبكستان و تاجيكستان با هدف افزايش تاثير خود در افغانستان، حضور اين كشور را به عنوان ناظر در سازمان‌هاي همكاري‌هاي شانگهاي پذيرفتند.
هو جينتائو، رئيس جمهوري چين در نشست سالانه اين سازمان در پكن اين خبر را اعلام كرد. روسيه و چين قصد دارند همزمان با خروج سربازان خارجي از افغانستان تا پايان سال 2014،‌ تاثير خود در افغانستان را افزايش دهند. روسيه و چين مدت‌ها است كه سازمان همكاري‌هاي شانگهاي را راهي براي مقابله با افزايش تاثير آمريكا در آسياي مركزي مي‌دانند و اميدوارند نقش مهمي در آينده افغانستان به ويژه در بخش بازسازي اقتصادي اين كشور ايفا كنند.
اعطاي وضعيت ناظر به افغانستان در سازمان همكاري‌هاي شانگهاي، روابط افغانستان با كشورهاي عضو اين سازمان را افزايش مي‌دهد و چين و روسيه اميدوارند از اين طريق تاثير آمريكا در منطقه كاهش يابد. سازمان همكاري‌هاي شانگهاي اعلام كرد كه از اين به بعد همكاري‌هاي نزديكتري با افغانستان در حوزه اقتصادي و امنيتي،‌ مبارزه با قاچاق مواد مخدر،‌ افراط‌گرايي و تروريسم خواهد داشت.
حامد كرزاي،‌ رئيس جمهور افغانستان نيز در نشست اين سازمان شركت كرده بود. از ديگر ناظران اين سازمان مي‌توان به ايران،‌ هند، مغولستان و پاكستان اشاره كرد.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 23922