توصيه مطلب
۰
 
توافقنامه جديد گازي ميان روسيه و بلاروس
 


ايراس: روسيه با كاهش قيمت گاز براي بلاروس، خريد 100 درصد سهام شركت «بل ترانس گاز» و موافقت با اعطاي وام به مينسك، هم مشكلات گازي خود با بلاروس را سرو سامان داد و هم درس خوبي به اكراين داد. به گزارش فارس به نقل از «وزگلاد»؛ روسيه روز گذشته به ميزان دوبرابر قيمت گاز براي بلاروس را كاهش داد، 100 درصد سهام شركت «بل ترانس گاز» را خريداري كرده، بدهي‌هاي گازي همسايه خود را سرو سامان داده و حتي حاضر شد به اين كشور اعتبارات مالي جديد بدهد.
توافقات صورت گرفته بدين ترتيب است كه هر يك از طرفين به هرآنچه خواهان آن بود، دست يافته است. اكنون بلاروس مي‌تواند با خيال راحت و بدون نگراني از اينكه اروپا از دادن اعتبار مالي به اين كشور خودداري كرده، از پس فايق آمدن بر مشكلات اقتصادي خود برآيد و روسيه هم ضمانت لازم در خصوص ترانزيت گاز خود به خريداران اروپايي خود و سود سياسي لازم براي درس عبرت دادن به مقامات اكرايني را كسب كرده است.
روز جمعه روسيه و بلاروس با حضور روساي‌جمهوري و نخست وزيران دو كشور چندين توافقنامه دوجانبه، از فروش گاز گرفته روسيه به بلاروس گرفته تا ترانزيت گاز روسيه از خاك بلاروس براي دوره زماني 2014-2012 و همچنين توافقنامه خريد-فروش شركت «بل ترانس گاز» توسط شركت گازپروم را امضاء كردند. "سرگئي شماتكو" وزير انرژي روسيه بعد از امضاي اين اسناد تاكيد كرد: توافقنامه‌هاي دوجانبه گازي بين روسيه و بلاروس در حقيقت به موضوع «جنگ گاز» بين دو كشور خاتمه داد.
شركت گازپروم 50 درصد از شهام شركت «بل ترانس گاز» را به قيمت 2.5 ميليارد دلار خريداري كرد، يعني به همان قيمت كه قبلا 50 درصد نخست آن را خريداري كرده بود. بدين ترتيب اين شركت 100 درصد سهام اين شركت بلاروسي را در اختيار گرفت. در رابطه با قيمت گاز توافقات طرفين بدين ترتيب است كه در سال 2012 قيمت گاز براي بلاروس ثابت باقي مي‌ماند و سپس در سال 2013 و سال 2014 قيمت آن بر اساس فرمول جديد مورد توافق دو طرف حساب خواهد شد. قيمت گاز براي بلاروس در سال 2012 همان 165.5 دلار در ازاي هر 1000 كيلومترمكعب خواهد بود. در واقع اين قيمت گازي است كه شركت گازپروم براي شعبه جديد خود در بلاروس، يعني شركت «بل ترانس گاز» تعيين كرده و نه يك كشور خارجي.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 20637