توصيه مطلب
۰
 
صلح اوکراین در مسیر نتیجه دلخواه
 

پس از اعلام قبول آتش بس از سوی شورشیان اوکراین بارقه های امیدی برای ایجاد صلح و آغاز روند مذاکرات دولت و جدایی طلب های این کشور به وجود آمده است.از این رو پروشنکو رسما از روسیه درخواست کرده است تا برای نظارت بر نحوه اجرای آتش بس ناظران مورد اعتماد خود را به این کشور اعزام کند.
صلح اوکراین در مسیر نتیجه دلخواه
 
ایراس؛همزمان با قبول آتش بس از سوی شورشیان شرق اوکراین "پیترو پروشنکو" رئیس جمهور این کشور که در ایجاد آتش بس با شورشیان پیش قدم شده بود، از روسیه دعوت کرد تا برای نظارت بر نحوه اجرای آتش بس  ناظرانی را به شرق اوکراین اعزام کند.

به گزارش ایراس به نقل از شینهوا، "لئونید کوچما" دومین رئیس جمهور اوکراین خبر قبول آتش بس از سوی شورشیان ضد دولت را اعلام کرد. روز دوشنبه ۲۳ ژوئن کوچما پس از انجام مذاکرات با رهبران شورشیان پس از اعلام قبول آتش بس گفت: "پیشنها آتش بس اعلام شده از سوی پروشنکو از سوی جدایی طلب ها نیز مورد توافق قرار گرفته و شورشیان شهر دونتسک و لوهانسک قبول کرده اند تا تاریخ ۲۷ ژوئن دست به اسلحه نبردند و تیز اندازی را متوقف کنند."روز ۲۷ ژوئن روزی است که قرار است مقامات اوکراین توافق نامه مشترک این کشور با اتحادیه اروپا را امضا کند.

کوچما در ادامه صحبت های خود عنوان کرد:"در صورتی که هر دو طرف اختلاف در مورد آتش بس توافق کنند و بی طرفانه بر روند آن نظارت داشته باشند روند مذاکرات صلح در مسیر عادی خودش قرار می گیرد و به این ترتیب می توان انتظار نتیجه مطلوب را داشت."

با وجود آنکه پترو پروشنکو، رئیس جمهور اوکراین برای اجرای برنامه صلح خود از روز جمعه ۲۰ ژوئن آتش بس اعلام کرد اما جدایی طلب های شرق اوکراین تا روز دوشنبه با نپذیرفتن این اتش بس به روند قبل خود در مواجه با ارتش و دولت ادامه دادند.ارتش اوکراین هم در مقابل برای به دست گرفتن کنترل مناطق شرقی در عملیاتی تحت عنوان «عملیات ضد ترور» علیه جدایی طلب ها طرفدار روسیه وارد عمل شد تا جایی که بر اثر این درگیری ها چندین تن جان خود را از دست دادند.

پس از اعلام قبول اتش بس از سوی جدایی طلب ها پروشنکو دومین قدم مثبت در راه ایجاد صلح را برداشت و به روسیه پیشنهاد کرد تا برای نظارت بر روند آتش بس به عنوان بخشی از هیات ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا ناظرانی را به شرق اوکراین اعزام کند.

پایگاه اینترنتی صدای روسیه در خبری که مربوط به صحبت تلفنی رئیس جمهور اوکراین با "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان بود از ارائه این پیشنهاد خبر داد.بر اساس این خبر اصرار پروشنکو برای حضور ناظران روسی به خاطر تاکید بر احترام کی یف به روند آتش بس است.

روز قبل از این تماس تلفنی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در یک برنامه زنده تلفنی در واکنش به نحوه اجرای آتش بس در شرق اوکراین گفت:"ایجاد شرایط برای یک گفتگوی هدفمند پیش نیاز موفقیت اساسی است.روسیه در صورتی طرفدار طرح صلح اعمال شده از سوی رئیس جمهور اوکراین خواهد بود که شرایط برای دو طرف جهت تبادل نظر مهیا باشد.ما خواهان آن هستیم که حقوق ساکنان روس زبان شرق اوکراین تضمین شود."


منابع:
1-http://news.xinhuanet.com/english/world/۲۰۱۴-۰۶/۲۴/c_۱۳۳۴۳۳۰۷۷.htm
2-http://voiceofrussia.com/news/۲۰۱۴_۰۶_۲۳/Poroshenko-offered-Russia-monitor-ceasefire-in-Ukraine-۱۵۸۰/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36622