۱
توصيه مطلب
۵
 
به مناسب ۸ مارس روز جهانی زنان
با هدایای خود، زنان را عصبانی نکنید!
 

با هدایای خود، زنان را عصبانی نکنید!
 
ایراس: روز جهانی زنان هر ساله در ۸ مارس برگزار میشود. این روز، روز بزرگِ برپایی جشنهایی برای زنان در کل جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائهٔ عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است. این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی آغاز شد، اما بعدها با فرهنگ بسیاری از کشورها عجین گشت (در درجه اول اروپای شرقی، روسیه و شوروی سابق). این مناسبت به مرور زمان در بسیاری از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده است تا عشق و احترام خود را نسبت به زنان بیان کنند. این جشن اولین بار در سال ۱۸۵۷ در نیویورک و با هدف دفاع از حقوق زنان شکل گرفت. در هشتم مارس ۱۸۵۷، زنان کارگر کارگاههای پارچهبافی و لباسدوزی در نیویورک آمریکا به خیابانها ریختند و خواهان افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتکزدن زنان برهم خورد. 

پیشینه جشن روز هشتم مارس در روسیه
در روسیه این جشن برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ در شهر سنت پیترزبورگ به عنوان جشنی مرسوم در جوامع غربی برگزار شد. پس از آن در سال ۱۹۱۷ زنان کارگر روسی در اعتراض به گرسنگی و جنگ و تزاریسم به خیابانها ریختند و شعار "نان و صلح" سر دادند. پس گذشت چهار روز از تظاهرات زنان کارگر، امپراطور نیکلای دوم از قدرت کنارهگیری کرد و دولت موقت داشتن حق رای را برای زنان تضمین نمود. این حادثه تاریخی طبق تقویم رومی (تقویم ژولیوسی) در روز ۲۳ فوریه و طبق تقویم گریگوری در روز ۸ ماه مارس رخ داده است. امروزه با گذشت حدود صد سال از این تاریخ، این جشن همچنان به عنوان یکی از جشنهای مهم تاریخ روسیه محبوبیت خود را در بین مردم حفظ کرده است. 

جشن بینالمللی هشتم مارس در روسیه از همان سالهای نخستین سلطه کمونیسم و حکومت شوراها به صورت یک جشن دولتی برگزار میشد و حتی دولت کمونیست به مردان پیشنهاد کرده بود تا در این روز برای همسران خود هدیه بخرند! از سال ۱۹۶۵ این روز به طور رسمی در تقویم روسیه به عنوان روز تعطیل اعلام شد و آیینهای خاصی نیز برای آن در نظر گرفته شد. به طور مثال در این روز دولت وقت طی مراسمی باشکوه در مقابل جامعه به تشریح سیاستهای خود در رابطه با مسائل زنان میپرداخت. اما به تدریج جشن بینالمللی روز هشتم ماه مارس جنبه سیاسی خود را در اتحاد جماهیر شوروی از دست داد حتی با این وجود نیز پس از فروپاشی دولت کمونیستی این جشن جایگاه خود را در بین جشنهای مرسوم فدراسیون روسیه و بسیاری از جمهوریهای تازه استقلال یافته و مشترکالمنافع حفظ کرد و امروز علاوه بر روسیه این روز در جمهوریهای ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوکراین، بلاروس، لیتوانی و آبخازیا به عنوان جشن بینالمللی روز زن و در جمهوری ازبکستان به عنوان روز مادر گرامی داشته میشود. 

روز هشتم مارس در روسیه کنونی
روز هشتم مارس برای مردم روسیه روز فمنیسم یا روز استقلال زنان نیست بلکه قبل از هر چیز روز احترام و تقدیر از زنان، مادران و کدبانوان روسی میباشد. مردان به منظور خرید هدیه برای زنان به مناسبت ۸ مارس تنها در شهر مسکو چیزی در حدود ۵۵۰ میلیون دلار هزینه میکنند. مرفهترین ساکنین مسکو مردان سنین ۳۶ تا ۴۵ ساله هستند. آنها برای خرید هدیه تقریباً ۲۰۰ میلیون دلار هزینه میکنند. به عقیده الکساندر کافو جامعهشناس، محدوده هدایا چندان وسیع نیست و با توجه به درجه نسبت کمتر میشود. چنانکه زنان جوان بین ۱۸ تا ۲۵ سال معمولاً جواهرات و وسایل الکترونیکی دریافت میکنند؛ به مادران بیشتر لوازم خانگی هدیه میدهند و به دختران بیشتر گل و شیرینیجات داده میشود. بدین ترتیب گل فروشان، درآمد فوقالعادهای را در ماه مارس کسب میکنند. بر اساس گزارش دپارتمان تجارت مسکو، قیمت گل در گل فروشیها در این روز بین ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش مییابد اما این هزینهها مسکوییها را نمیترساند و آنان تقریباً ۵۵۰ میلیون دلار در این روز هزینه میکنند. طبق آماری که جامعهشناسان روس در آستانه این روز برگزار کردهاند، بیشتر زنان روس در این روز انتظار هدایایی همچون: گل، زیورآلات، لوازم آرایشی، پول، موبایل، لباس و شکلات را دارند. اما اصلیترین دستاورد جامعهشناسان را میتوان "آنتی ریتینگ" هدایا در روز ۸ مارس نامید. زنان روس ناراحت و عصبانی خواهند شد اگر به آنها لوازم آشپزخانه، لوازمالتحریر و یا جوراب هدیه داده شود!! 

منابع:
۱- "روز جهانی زنان"، دانش نامه آزاد ویکی پدیا
http://fa.wikipedia.org/wiki
۲- "هشت مارس یا زنان چه می خواهند؟"، بخش فارسی رادیو صدای روسیه
http://persian.ruvr.ru/۲۰۱۳_۰۳_۰۷/۱۰۷۲۱۷۳۳۴
۳- "تاریخچه هشتم مارس"، پرتال روسی تاریخ
http://www.istorya.ru/articles/۸marta.php
۴- "ویژگی خاص هشتم مارس در روسیه"
http://www.ng.ru/style/۲۰۱۳-۰۳-۰۴/۱۶_۸marta.html 

نویسنده: مرضیه حیدری، عضو شورای فرهنگی ایراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27820
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۱ ۱۲:۲۲:۱۸
خیلی خیلی جالب بود. ممنون از این که این اطلاعات خوب را دراختیار ما می گذارید. (1550)