۱
توصيه مطلب
۱
 
چيبورآشکا، اين کوچولوي دوست‌داشتني
 

چيبورآشکا، اين کوچولوي دوست‌داشتني
 

ايراس: اين شخصيت دوستداشنتي کارتوني در واقع زاييده ذهن خلاق نويسنده روسي ادبيات کودکان، ادوارد نيکولايويچ اوسپنسکي (متولد ۱۹۳۷ م.) است. از ديگر شخصيتهاي معروف آثار او ميتوان به عمو فئودور، پِچکينِ پستچي، ماتروسکين گربه، گِنا تمساحه و غيره اشاره کرد. محل تولد چيبورآشکا داستاني به نام «گِنا تمساحه و دوستانش» بود و سال تولدش ۱۹۶۶ ميلادي. او قهرمان انيميشن عروسکي «گِنا تمساحه» به کارگرداني رامان کاچانوف نيز هست که بر اساس همان داستان در ۱۹۶۹ ساخته شد.
 
با اين فيلم بود که او به شهرت رسيد. چيبورآشکا موجودي تخيلي با گوشهاي بزرگ و به رنگ قهوهاي است که چشمان درشتي دارد، چشماني که روزگاري بر چهره ميکي ماوس نقش بسته و براي کودکان دلپذير بود. چيبورآشکا طي سفري در يک جعبه به همراه تعدادي پرتقال پر شر و شور آنقدر اين ور و آن ور ميافتد که وقتي بيرون ميآيد ديگر نميتواند از زمين خوردن خودداري کند. در واقع او شديدا تلاش ميکند تا به زمين يا به جايي بخورد و بيفتد. کلمهاي که براي بيان اين حالت در داستان آمده از فعل "چيبوراخنوتسا" آمده که يعني افتادن. 

در اولين داستان از اين مجموعه داستانها آمده است که اين موجود قهوهاي کوچولو روي ميز نشسته بود، نگاهي به اطراف انداخت و از روي ميز خود را به روي صندلي انداخت، کمي بعد دوباره خودش را از روي ميز به زمين انداخت و صاحب مغازه که اين را ديد گفت: عجب وروجکي اصلا نميتواند يک جا بند شود، همهاش ميافتد، عجب چيبورآشکايي!!! آن موقع بود که فهميد اسمش – چيبورآشکاست. به ظاهر آن زمان نويسنده داستان تصورش را هم نميکرد که گنجي دوستداشتني را خلق کرده و فکر ميکرد داستاني کاملا عادي با موجوداتي معمولي نوشته است.

به روايتي، اوسپنسکي اين شخصيت را از روي عروسکي ناقص که نيمي خرگوش و نيمي خرس بوده و در خانه به او چيبورآشکا ميگفتند، ساخته است. اما او خود اين مطلب را رد کرده و در مصاحبهاي با روزنامه نيژني نووگوراد ميگويد: «به مهماني نزد دوستم رفتم و دختر کوچکش داشت يک پالتوي پوست را به تنش اندازه ميکرد که البته روي زمين کشيده ميشد... پاي دخترک مدام به پالتو گير ميکرد و زمين ميخورد. هر بار که او زمين ميخورد پدرش ميگفت: «اُي، آپيات چيبوراخنولاس!» يعني آخ، دوباره نقش زمين شد! اين کلمه در ذهن من نقش بست و معني آن را جويا شدم و فهميدم به معناي زمين خوردن و افتادن است. بدين شکل نام قهرمان من معين شد». 

با نمايش اولين فيلم قهرمان اصلي گِنا تمساحه جاي خود را به چيبورآشکا داد که قرار بود در زمره دوستان گِنا هنرنمايي کند. اين چيبورآشکاي کوچولو از دهه ۱۹۷۰ به شخصيت محبوب تلويزيوني در سوئد بدل شد. در سال ۲۰۰۳ بود که شرکت ژاپني SP International امتياز پخش مجموعه انيميشن-هاي چيبورآشکا را تا سال ۲۰۲۳ خريداري نموده و از اکتبر سال ۲۰۰۹ در کانال تيوي توکيو به کارگرداني سوسومي کودوُ به نمايش درآمد. در سال ۲۰۱۰ نيز دوباره مجموعه انيميشنهاي عروسکي قبلي چيبورآشکا و گِنا تمساحه و حتي دو سري جديد در ژاپن با همراهي شرکتهاي ژاپني، روسي و کره جنوبي ساخته شد.

چيبورآشکاي سفيدپوش همراه تيم روسيه در بازيهاي المپيک ۲۰۰۶
چيبورآشکا شهرت زيادي در دوران شوروي داشت و قهرمان بسياري از لطيفههاي روسي نيز هست. اين عروسک به عنوان سمبل تيم المپيک روسيه در مسابقات المپيک تابستاني ۲۰۰۴ آتن انتخاب شد و در المپيک زمستاني سال ۲۰۰۶ اين عروسک لباس خز سفيد به تن کرد تا تيمش را همراهي کند. در بازي-هاي المپيک تابستاني ۲۰۰۸ پکن خز قرمز به او پوشاندند. در بازيهاي المپيک زمستاني ۲۰۱۰ هم لباس آبي به تن کرد. اين عروسک هنوز هم در ميان کودکان روس و ديگر نقاط جهان طرفداران زيادي دارد.

منابع:
ادوارد اوسپنسکي، ويکي پديا، دانشنامه آزاد
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D۰%A۳%D۱%۸۱%D۰%BF%D۰%B۵%D۰%BD%D۱%۸۱%D۰%BA%D۰%B۸%D۰%B۹,_%D۰%AD%D۰%B۴%D۱%۸۳%D۰%B۰%D۱%۸۰%D۰%B۴_%D۰%۹D%D۰%B۸%D۰%BA%D۰%BE%D۰%BB%D۰%B۰%D۰%B۵%D۰%B۲%D۰%B۸%D۱%۸۷
چيبورآشکا، ويکي پديا، دانشنامه آزاد
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D۰%A۷%D۰%B۵%D۰%B۱%D۱%۸۳%D۱%۸۰%D۰%B۰%D۱%۸۸%D۰%BA%D۰%B۰
چيبورآشکا
http://rufact.org/wiki/%D۰%A۷%D۰%B۵%D۰%B۱%D۱%۸۳%D۱%۸۰%D۰%B۰%D۱%۸۸%D۰%BA%D۰%B۰


نويسنده: دكتر مهناز نوروزي، محقق و پژوهشگر ادبيات روس و عضو شوراي فرهنگي ايراس
 

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26885
سعيدعزيزپور
۱۳۹۲-۰۱-۲۸ ۱۵:۱۶:۳۲
باسلام وارادت
آشنايي با اينگونه مطالب كمك بسياري به شناخت فرهنگ روسيه مينمايد. چيبورآشكا يكي از اين نمادهاي دوستداشتني نزد كودكان وحتي بزرگسالان است. ازشما به خاطر انتخاب به جاي اين مقاله تشكرمينمايم. (1624)