توصيه مطلب
۰
 
امنیت چین به ثبات افغانستان بستگی دارد
 

"وانگ ایی" وزیر امور خارجه چین در سفر به کابل، با اشاره به اینکه امنیت کشورش به ثبات افغانستان بستگی دارد از مقامت افغانستان خواست تا نسبت به برقراری ثبات در کشورشان اقدامات بیشتری را انجام دهند.
امنیت چین به ثبات افغانستان بستگی دارد
 
ایراس، "وانگ ایی" وزیر امور خارجه چین روز شنبه ۲۲ فوریه وارد کابل شد و با "زرار احمد عثمانی" همتای افغان خود دیدار کرد. وانگ و عثمانی سپس در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند که وزیر امور خارجه چین در این کنفرانس خواستار اقدامات بیشتر کابل برای برقراری ثبات در افغانستان شد.

دلیل وزیر امور خارجه چین برای طرح چنین درخواستی آن بود که اعتقاد داشت امنیت چین به ثبات افغانستان بستگی دارد. وانگ ایی علاوه بر وزیر امور خارجه افغانستان با "حامد کرزای" رئیس جمهور این کشور نیز دیدار و گفتگو کرد.

چین مرز کوچکی با افغانستان دارد اما نظر به این که این مرز در نزدیکی منطقه بحران خیز سین کیانگ قرار دارد پکن نگران آن است که شبه نظامیان حاضر در افغانستان ارتباطات خود با معترضین حاضر در سین کیانگ را افزایش داده و این موضوع مشکلاتی را برای چین بوجود بیاورد.

سین کیانگ مرکز تجمع مسلمانان چین محسوب می شود و یکی از بهانه هایی که پکن برای افزایش فشار بر این منطقه ذکر می کند آن است که برخی از ساکنان این منطقه دارای تفکرات افراطی هستند و ممکن است با شبه نظامیان حاضر در افغانستان ارتباط برقرار کنند.

این در حالی است که افغانستان در سال جاری میلادی با دو اتفاق مهم مواجه خواهد شد یکی انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل و دیگری خروج نظامیان خارجی، مورادی که می توانند منجر به افزایش سطح خشونت ها در افغانستان و بی ثباتی بیشتر در آن شوند. پکن نگران آن است که در صورت افزایش بی ثباتی در افغانستان موج خشونت ها به سین کیانگ نیز سرایت کند از همین رو در حال رایزنی با همسایگان خود است تا راهی برای مقابله با چنین پیش آمدی بیابد.

مطمئنا در صورت خروج امریکا از افغانستان شاهد افزایش حضور کشورهایی هم چون روسیه و چین در آن خواهیم بود آما آیا در صورت افزایش سطح ناامنی در این کشور، پکن و مسکو چشم خود را بر روی بی ثباتی موجود در نزدیکی مرزهای خود خواهند بست؟


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34147