توصيه مطلب
۰
 
دوئل‌های نویسندگان مشهور روس در تاریخ و ادبیات روسیه
 

دوئل‌های نویسندگان مشهور روس در تاریخ و ادبیات روسیه
 

ايراس: روسها علاقه زیادی به بحثهای فلسفی و تاریخی دارند و اغلب وقتی دور هم جمع میشوند، این بحثها بازار گرمی دارد اما کمتر گزارشی درباره چنین نتیجهای منتشر شده است. اما آنها، افرادی هستند که داستایفسکی، به بهترین شکل افراط و تفریطشان را به نمایش گذاشته است. روسها خیلی احساساتی و عجیباند، در نتیجه شاید عجیب نباشد که هنگام یک بحث فلسفی، دست به اسلحه ببرند. ضربالمثل معروفی در مورد روسها وجود دارد. میگویند که آنها یا کاملا ضد مذهب میشوند یا اگر سراغ مذهب بروند، مثلا مسیحی ارتدوکس میشوند که افراطیترین شاخه دین مسیحیت به حساب میآید.

دوئل نویسندگان روس
روسها علاقه عجیبی به دوئل کردن دارند. البته این روزها آنها کمتر چنین کاری را انجام میدهند اما هنوز هم کارهای عجیب و غریب انجام میدهند. نویسندههای روس هم از این قاعده جدا نیستند، در نتیجه میتوان انتظار داشت که چهرههایی مثل پوشکین و لرمانتوف در جریان دوئل کشته شده باشند.

پوشکین
الکساندر پوشکین همسر زیبایی داشت به نام ناتالیا گونچارووا و این قضیه او را سخت عصبی و ناراحت کرده بود، چرا که بیشتر از اینکه به شعرهای شاعر توجه کنند، در مورد همسر زیبایش حرف میزدند. خلاصه اینکه شایعات باعث شد تا او با یکی از افسران فرانسوی به نام جرج دانتس، قرار دوئل بگذارند. واضح و بدیهی است که تیراندازی افسر بهتر بود و گلوله به شکم شاعر خورد و او دو روز بعد درگذشت. طرف مقابلش ولی فقط یک جراحت جزئی از ناحیه دست پیدا کرد.

لرمانتوف
میخائیل یوریویچ لرمانتوف، شاعر معروف روسی، یکی از کسانی بود که پس از مرگ پوشكين شعري برايش سرود اما در نهایت همان بلایی بر سرش آمد که بر سر پوشکین آمده بود. لرمانتوف، چند سال بعد از مرگ پوشکین، با پسر سفیر فرانسه درگیر شد و این درگیری مثل دعواهای دیگر روسی در نهایت به دوئل کشیده شد. خوشبختانه کسی در این دوئل کشته نشد اما لرمانتوف را به قفقاز تبعید کردند. او وقتی بعد از چند سال به مرخصی آمد، بار دیگر در یک دوئل شرکت کرد و این بار شانس نیاورد که زنده بماند.

تالستوی و تورگینف
فقط کافی است چشمهایتان را ببندید و چهره لف تالستوی را با آن هیبتش تصور کنید. حالا تصور کنید که او به نویسنده دیگری پیشنهاد میدهد تا با هم دوئل کنند. اگر تلاشهای دوستان مشترک این دو نبود، یکی از آنها و شاید هر دوشان در جریان دوئل کشته میشدند. البته تورگنیف در ابتدا با لف تالستوی و فئودور داستایفسکی رابطه دوستانهای داشت اما بعدها این رابطه به کدورت انجامید تا همان حدی که خدمتتان عرض شد. در سال ۱۸۷۳ تالستوی به او پیشنهاد دوئل داد. اگر این اتفاق میافتاد، شاید ما کتابهایی همچون «آنا کارنینا»، «سرود عشق ظفرمند» و «قصههای اسرارآمیز» را نداشتیم.
 

منبع: roosi.ir

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 31952