توصيه مطلب
۰
 
آشپزخانه تاجيكي
خوراك هفته: "اوشی"
 

خوراك هفته: "اوشی"
 

ايراس: مردم تاجیکستان عادتهای غذایی خوبی دارند. از جمله اینکه وعدههای غذایی منظمی دارند، هنگام غذا خوردن صحبت نمیکنند و به هر دلیلی، حتی مشغله فراوان وعدهای از غذایشان حذف نمیشود.  بیشتر غذاهای تاجیکستانی از برنج و گوشت تشکیل شده که نمونهای از آن اوشی است؛ غذایی متشکل از برنج، گوشت و سبزیها و به دلیل تلفیق گروههای غذایی مختلف ارزش غذایی بسیاری دارد.

عادتهای غذایی تاجیکها
یک غذای روتین و معمول تاجیکی با پیش غذای سادهای مثل سوپ آغاز میشود. غذای اصلی اغلب اوقات ترکیبی از برنج و گوشت است. غذا در تاجیکستان جایگاه ویژهای دارد و حتی وعدههای غذایی در ساعت مخصوصشان خورده میشود به این معنی که هیچ وعده غذایی به هر دلیلی مانند کار زیاد، نبودن در خانه و... حذف نخواهد شد.

در یک خانه تاجیکی صبحانه حدود ساعت ۶ صبح میل میشود، وعده ناهار ساعت ۱۲ و شام حدود ساعت ۶ عصر خورده میشود. تاجیکها به زود غذا خوردن عادت دارند و هنگام خوابیدن باید فاصله زیادی از غذا خوردنشان گذشته باشد. هنگام غذا خوردن، صحبت کردن کار پسندیدهای نیست پس یک سفره تاجیکی فضایی سرشار از سکوت دارد. در فضای خانوادگی هنگام صرف غذا، ابتدا مسنترین فرد خانواده آن را سرو میکند و بعد سایر اعضا شروع به غذا خوردن میکنند. بعد از خوردن هر وعده غذایی گفتن واژه آمین و تشکر از فردی که غذا را تهیه کرده است هم یک عادت مرسوم و معمول مردم این کشور محسوب میشود.

با اینکه هویج منبع آهن نیست اما همراه کردن آن با منابع آهندار جذب این ماده معدنی را افزایش میدهد زیرا بتاکاروتن در کنار آهن به جذب هرچه بیشتر این ماده مغذی کمک میکند. تاجیکستانیها برای روزهای فرهنگی خاص، روزهای مذهبی و برای تعطیلاتشان غذاهای مخصوصی درست میکنند. در این روزها اغلب پدرها و مادرها سعی میکنند دستور پخت یکی از این غذاها را به فرزندانشان یاد بدهند.

تاجیکها حتی برای دعواها و آشتی هم از غذا استفاده میکنند. در واقع اگر خانوادهای، دوستی یا همسایهای بر سر مسئلهای با یکدیگر اختلاف پیدا کنند، فردی که قصد داشته باشد دوباره ارتباطش را آغاز کند با پختن یکی از غذاهایشان که مخصوص آشتیکنان است به آن دعوا پایان میدهد. میوهها خصوصاً در فصل تابستان در تاجیکستان تنوع زیادی دارند و جزو دسر و عصرانهشان محسوب میشوند. انگور و طالبی جزو پرطرفدارترین میوههای این مردم هستند. نوشیدنی آنها نیز چای است که معمولاً بین وعدههای غذایی و برای پذیرایی از میهمانان سرو میشود. البته چای اغلب بدون قند و با کمی شیرین کردن با شکر نوشیده میشود.

مـواد لازم (برای ۴ نفر)
برنج: ۴ لیوان
گوشت گوساله: ۳۰۰ گرم 
هویج خردشده: ۲ لیوان 
پیاز خردشده: ۱لیوان
تخممرغ آبپز: ۴عدد    
سیر: ۲ حبه 
روغن کانولا: ۴قاشق غذاخوری 
نمک و فلفل سیاه: به میزان دلخواه  
آب: ۵ لیوان

ابتدا برنج را شسته و خیس کنید. در تابهای روغن بریزید و پیاز خردشده را با سیر، هویج و نمک سرخ کنید. حالا گوشت را که قطعهقطعه کردهاید به آنها بیفزایید. در ظرفی جداگانه، برنجها را با مقداری آب بپزید. دقت کنید کف، سطح برنج را بگیرد. وقتی برنج پخته شد، مواد قبلی را به آن اضافه کنید. تخممرغها را هم که از قبل آبپز کردهاید، روی برنج بگذارید.

مـقـدار کـالـری
مجموع مواد یاد شده در این غذا دارای ۲۳۰۰ کیلوکالری انرژی است که تقسیم کردن آن میان ۴ نفر به هر یک ۵۷۵ کیلوکالری انرژی میرساند که البته این مقدار کالری برای وعده ناهار توصیه میشود.

منبع: تبيان

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26507