توصيه مطلب
۰
 
«سلطان‌کشی» نویسنده ترک در مسیر ایران
 

«سلطان‌کشی» نویسنده ترک در مسیر ایران
 

ايراس؛ کتاب «سلطانکشی» نوشته "احمد امید" نویسنده پرفروش ترین کتاب های دو سال اخیر ترکیه با ترجمه "مرضیه خسروی" از زبان ترکی استانبولی به زودی از سوی انتشارات روزگار روانه بازار نشر خواهد شد. 

به گزارش ايراس، رمان سلطان کشی در سال ۲۰۱۲ عنوان پرفروش ترین داستان ترکیه را به خود اختصاص داد و با گذشت مدت کوتاهی، به زبان های متعددی ترجمه شد. این رمان برای نویسنده اش، عنوان بهترین نویسنده سال ۲۰۱۲ ترکیه را نیز به همراه آورده است. مترجم این کتاب درباره احمد امید، نویسنده این اثر گفت: "از سابقه نویسندگی احمد امید می توان فهمید که این رمان نیز، رمانی پلیسی-معمایی است؛ رمانی که رازی تاریخی را به موازات داستان اصلی آن مورد کنکاش قرار می دهد، اما در واقع آن چه این رمان را به رمانی جذاب بدل کرده، صرفا چیره دستی نویسنده در بهرهگیری صحیح از ویژگی های داستان های پلیسی-معمایی مانند حس تعلیق و نشانه گذاری های ریز و موارد مشابه نیست.

خسروی ادامه داد: "مخاطب کتاب «سلطان کشی» با رمانی مواجه است که علاوه بر تمام این موارد، مفهومیانسانی و اجتماعی را نیز پیگیر است، داستانی که فقط داستان نیست. در این رمان برخلاف رمان های معمول پلیسی، نه تنها شخصیت اصلی داستان یک افسر پلیس نیست؛ بلکه حتی این شخصیت یک قهرمان هم نیست، او نماد بسیاری از کسانی است که نمی خواهند درگیر ماجرا های پیچیده شوند، او کسی است که از قهرمان شدن یا ضد قهرمان شدن نفرت دارد، او حتی نمی تواند مشکلات پیش پا افتاده خودش را حل کند. جنبه وحشتی که در اغلب موارد در داستان های پلیسی- معمایی شاهد آن هستیم، این بار نه در صحنه بیرونی که در درون شخصیت اصلی داستان جریان دارد.

به گفته خسروی، نویسنده رمان «سلطان کشی» چنان که خود در متن داستان نیز به آن اشاره کرده است از" فروید"، "داستایفسکی" و "تالستوی" الهام گرفته و به نظر می رسد این الهامات را نیز در قالبِ موفقی طراحی و ارایه کرده است. 


پايان متن/

Share/Save/Bookmark
مرجع : ايبنا
کد خبر: 34229