توصيه مطلب
۰
 
پرواز جنگنده‌هاي تركيه بر فراز سوريه و ادامه تنش‌ها ميان اين دو كشور
 

ايراس: مقامات نظامی ترکیه اعلام کردند در پی نزدیک شدن بالگردهای سوریه به مرز ترکیه شش فروند هواپیمای جنگنده اف۱۶ این کشور بر فراز مرز سوریه و ترکیه به پرواز درآمده است. به گزارش ايراس به نقل از مهر؛ ارتش ترکیه در بیانیهای که روز یکشنبه اول ژوئیه (۱۱ تیرماه) منتشر شد، اعلام کرد پرواز جنگندههای ترکیه در واکنش به سه مورد پرواز بالگردهای سوریه در نزدیکی مرز ترکیه بوده است، اما تاکید شده که در هیچکدام این موارد حریم هوایی ترکیه نقض نشده است.

بنا بر این گزارش چهار فروند از این هواپیماها در نزدیکی مرز ترکیه در استان جنوبی "هاتای" این کشور، از پایگاه هوایی "اینجرلیک" به پرواز درآمدند.

دو جنگنده اف۱۶ دیگر ترکیه نیز در پی نزدیک شدن بالگردهای سوریه به استان مردین، از پایگاهی در نزدیکی "باتمان" در جنوب شرق ترکیه بلند شدند. به گفته مقامات نظامی ترکیه این بالگردها تا ۴ مایلی (۶.۵ کیلومتری) مرز ترکیه جلو آمده بودند.

افزایش تنش بعد از حمله به جنگنده ترکیه
در پی حمله حدود یک هفته پیش پدافندهای هوایی سوریه به جنگنده ترکیه و سقوط این جنگنده تنش بین دو کشور بالا گرفت. رجب طیب اردوغان، نخستوزیر ترکیه اعلام کرد، در صورت تکرار وقایع مشابه ترکیه ممکن است پاسخی خشونتبار دهد.
 
اردوغان روز سهشنبه (۲۶ ژوئن) گفت، ترکیه از این گونه اقدامهای تحریکآمیز چشمپوشی نخواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرد، ترکیه به هر گونه تجاوز به قلمرو این کشور پاسخ خواهد داد. اردوغان گفت، به هر جنگنده سوری که به مرزهای این کشور نزدیک شود به عنوان یک هدف نظامی نگریسته و به آن حمله خواهد شد. ترکیه میگوید، جنگندهاین کشور که در تاریخ ۲۲ ژوئن توسط پدافند هوایی سوریه در شرق دریای مدیترانه سرنگون شد وارد حریم هوایی سوریه نشده بود.
 
روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" روز یکشنبه اول ژوئیه در گزارشی تایید کرد که که جنگنده ساقط شده ترک وارد حریم هوایی سوریه شده بود. هنوز دو خلبان این هواپیما پیدا نشدهاند.

۳ روز پیش ترکیه اعلام کرد که در واکنش به این واقعه، سیستم دفاع موشکی و ضد هواییاش را در طول مرز این کشور با سوریه تقویت میکند. ساقط شدن هواپیمای اف ۴ ترکیه توسط سوریه، به تشکیل نشست اضطراری ناتو منجر شد و تنش موجود در روابط دو کشور ترکیه و سوریه را افزایش داد.

چالش های اقدام نظامی ترکیه علیه سوریه
ماجراجویی ترکیه در مرزهای سوریه در حالی صورت میگیرد که تحلیل گران معتقدند هرگونه اقدام نظامی ترکها بر علیه سوریه تبعات فاجعه باری را برای این کشور به دنبال خواهد داشت. روز گذشته روزنامه تودی زمان در یادداشتی بلند به تحلیل تبعات اقدام نظامی آنکارا برعلیه دمشق پرداخته و نوشت، هزینه های اقتصادی جنگ، ورود گسترده آوارگان سوری به ترکیه و گسترش فعالیت پ ک ک از نتایج اولیه و قابل پیش بینی این اقدام خواهد بود.

آتیلا ساندکی" رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وایزمن ترکیه، نیز به این روزنامه گفت : تنشهای داخلی سوریه موجب افزایش کارآیی پ.ک.ک بویژه در شمال سوریه و مرکز این کشور با سوریه شده است و اگر ترکیه وارد جنگ با سوریه شود ترکیه مجبور خواهد بود تا هم با اسد مقابله کند و هم با تهدید پ.ک.ک مقابله کند.

علاوه بر این موضوع ترکیه نباید موضوع پناهندگان سوری را نادیده بگیرد چون به اعتقاد اغلب کارشناسان حضور آوراگان سوری در ترکیه مشکلات اقتصادی را برای آنکارا به دنبال خواهد داشت. به نوشته زمان به غیر آوارگان سوری حاضر در ترکیه، در حدود یک ملیون آواره نیز در داخل سوریه وجود دارد و در صورتیکه این افراد به ترکیه مهاجرت کنند مشکلات بیشماری برای این کشور بوجود میآید از همین رو کشورهای دیگر نیز باید در امر سامان دهی آوارگان سوری به ترکیه کمک کنند.

این گزارش تاکید میکند که مشکل بعدی تبادلات تجاری ترکیه و سوریه است که درصوت ادامه تنشها مشکلات زیادی را از لحاظ اقتصادی برای آنکارا بوجود میآورد.

بر اساس آمارهای موجود حجم مبادلات دو کشور در سال ۲۰۱۰ میلادی دومیلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده که این رقم ر چهارماه ابتدایی سال ۲۰۱۱ به ۷۶۳ میلیون دلار رسید اما در چهارماه ابتدایی سال ۲۰۱۲ به ۲۴۹ میلیون دلار کاهش یافت که این کاهش ۳۲ درصدی حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور را نشان میدهد.

با وجود تنش های موجود میان سوریه و ترکیه، عبور از سوریه و انتقال کالا از این کشور برای کامیونهای ترک بسیار خطرناک است و به این ترتیب مبادلات تجاری ترکیه با کشورهای دیگر که از مسیر سوریه انجام میشد نیز به خطر افتاده است.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24699