توصيه مطلب
۰
 
انتخابات افغانستان و بن بست دموکراسی
 

با کشیده شدن انتخابات افغانستان به دور دوم و افشای مکالمات مشکوک رئیس دبیرخانه مستقل انتخابات با عضو یکی از ستاد نامزد های انتخاباتی، نخستین قدم ایجاد دموکراسی در افغانستان را با چالش رو به رو کرده بود.با این حال استقبال از استعفای دبیر خانه مستقل انتخابات نشان می دهد که همه افراد برای دست یابی به نتیجه معقول متفق القول هستند.
انتخابات افغانستان و بن بست دموکراسی
 
ایراس؛ انتخاب رئیس جمهور در افغانستان به دور دوم کشیده و پس از آن همزمان با اختلاف بر سر میزان آرای شمرده شده، مکالمه چالش بر انگیز رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات با یکی از اعضای ستاد انتخاباتی افشا شد. تمامی این عوامل دست به دست هم دادند تا  نخستین قدم ها برای ایجاد دموکراسی در افغانستان زمینگیر شود و روند دموکراسی در این کشور به بن بستی خطرناکی ورود یابد.

به گزارش ایراس به نقل از بی بی سی، روز یکشنبه ۲۲ ژوئن ستاد "عبدالله عبدالله" یکی از نامزدهای انتخاباتی افغانستان فایل صوتی را در اختیار رسانه ها و خبرگزاری ها قرار داد و مدعی شد که در این فایل صوتی "ضیاء الحق امر خیل" رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات در گفتگو با یکی از اعضای ستاد "اشرف غنی احمد زی" نامزد انتخابات افغانستان و رقیب عبدالله عبدالله به زبان پشتو دستور می دهد که "دست روی دست ننشیند و کاری کند."

در قسمت دیگری از این فایل صوتی، به یکی از کارمندان ارشد محلی کمیسیون انتخابات دستور داده می شود که "گوسفندها" را به کوه ها ببرد و "چاق" برگرداند. به ادعای ستاد عبدالله عبدالله منظور از گوسفند ها بردن صندوقهای خالی و پر کردن آن به نفع احمد زی بوده است.

با افشای این فایل صوتی امر خیل به دست داشتن در تقلب متهم  و در واکنش به آن مجبور به استعفا شد. او در کنفرانس خبری که برای این کار تدارک دیده شده بود عنوان کرد که به هیچ عنوان برای دادن استعفا تحت فشار نبوده و تنها به خاطر اعتماد سازی و خروج انتخابات از بن بست دست به این کار زده است.

دست رد زدن به خواسته های نامشروع برخی از نامزدها در روند انتخابات، دومین چیزی بود که امرخیل در کنفرانس خبری خود از آن صحبت کرد. او در کنفراس مطبوعاتی خود عنوان کرد که در دور اول انتخابات به او پیشنهاد پست دولتی و پول داده شده بود تا او رای ۵۰ به علاوه یک درصد را به نفع یک نامزد تکمیل کند، اما او این کار را نکرده است. به همین خاطر این اتفاقات دسیسه از پیش طرح شده علیه او به حساب می آید.

کشیده شدن انتخابات به دور دوم و افشای این فایل صوتی فضای انتخابات نوپای افغانستان را ملتهب کرد تا جایی که استعفای رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات با استقبال رو به رو شد. حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان این اقدام امر خیل را اقدامی بجا و مسئولانه دانست. عبدالله عبدالله نامزد انتخابات افغانستان که مدعی برنده شدن در این انتخابات بود پس از این استعفا عنوان کرد که استعفای امرخیل، بخشی از شرایط او برای ورود دوباره به روند انتخابات است.

در مقابل "حمیدالله فاروقی" از اعضای ستاد اشرف غنی احمدزی در یک کنفرانس خبری پیرامون این موضوع گفت: "با توجه به آنکه اسناد و شواهد محکمه پسندی علیه امرخیل وجود ندارد، می توان گفت که او تنها به خاطر تامین منافع ملی استعفا داده است." او همچنین در خصوص نحوه ارتباط رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات با اعضای ستاد اشرف غنی احمدزی گفت: "رابطه میان اعضای ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی و امرخیل به عنوان رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، در چارچوب قانون بوده است. ما می دانیم که این اتهامات واهی تنها برای تشویش اذهان عمومی به ما نسبت داده شده است."

با توجه به اقدامات و اظهار نظرهای صورت گرفته دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان یا یوناما نیز در بیانیه ای رسمی از نامزدهای انتخابات خواست به روند انتخابات در افغانستان بپیوندند و در سایه این همکاری به نتایج حاصل از این انتخابات احترام بگذارند.

مشارکت سخت اما گسترده مردم افغانستان در اولین انتخابات این کشور از عمده ترین عواملی است که باعث می شود تمامی افراد دخیل در انتخابات از هر قدمی برای دست یابی به نتیجه استقبال کنند. با توجه به شرایط پیش آمده استعفای امرخیل گام بزرگی در این راه بوده است، تا حدی که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان نیز برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی و اعلام سریعتر نتایج آن تا پایان روز ۲۶ ژوئن ضرب الاجل تعیین کرد. این در حالی است که بنا به گفته سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی هنوز هیچ شکایت رسمی در خصوص این فایل صوتی به این کمیسیون ارائه نشده است.


تحریره ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : بی بی سی
کد خبر: 36669