توصيه مطلب
۰
 
نمایشگاه سرامیک در ازبکستان
 

ایراس: نمایشگاه آثار هنر سرامیک معاصر ازبکستان، پنجم خرداد ماه با هدف ارائه جدیدترین آثار سرامیکی حاصل از تجربیات تخصصی و حرفه ای هنرمندان سفالگری در تاشكند برگزار شد. به گزارش ایراس به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي؛ اين نمايشگاه در جهت تقویت بنیان های این هنر معاصر با مشارکت انجمن هنرمندان سفالگر معاصر ازبکستان از سوی بنیاد مجمع فرهنگ وهنر ازبکستان و اتحادیه صنایع دستی ازبکستان با حضورتعدادی از سفرا و دیپلمات های کشورهای خارجی، مقامات محلی، هنرمندان و شخصیتهای فرهنگی، هنری و رسانه ای در محل مدرسه آموزش حرفه ای سرامیک رحیم اف تاشکند برگزار گردید. 

"اکبر رحیماف" هنرمند ملی ازبکستان در رشته سرامیک در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: سرامیک یک میراث هنری سنتی است که ریشه درتاریخ ازبکستان دارد،گسترش این هنر در ازبکستان ابتدا به صورت نظام آموزشی استاد- شاگردی در کشور ازبکستان شکل گرفت و شمار زیادی از صنعتکاران هنر خود را از پدران فرا گرفتند. هنرمند سرشناس سرامیک ازبکستان "اکبر رحیم اف" با تکنیک خاصی درخلق آثار خود استفاده کرده وی تاکنون در نمایشگاه های داخلی و بین المللی شرکت کرده و نمایشگاه های انفرادی زیادی را درشهر های مختلف ازبکستان داشته است. این هنرمند با هنر سرامیک سازی خود و با استفاده از مواد سرامیکی شفاف یا مات، با لعاب یا بدون لعاب و استفاده از الگوی خاص آثار زیبای را با رنگهای روشن خلق کرده است.
 
رایزن فرهنگی ایران در ازبکستان گفت: هنر سفالگری جزو میراث فرهنگی‏ سنتی کشورهای منطقه محسوب می شود که در طول تاریخ از نسل‏های گذشته تا به امروز به حیات ارزشمند خود ادامه داده و در اکثر این کشورها رایج ‏است. رایزن فرهنگی ایران اظهار داشت: هنرهای سنتی، تداوم‏بخش پاکی‏ها و صداقت‏های خالصانه‏ی‏ نیاکان ما محسوب می‏شوند و آثار متنوع موجود در نمایشگاه نشان می‏دهد که زندگی‏ مردم ازبکستان در تمام ادوار تاریخ، همواره با ذوق وسلیقه و زیبایی همراه بوده است.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24329