توصيه مطلب
۰
 
تلاش برای کسب پرستیژ
قزاقستان در سالی که گذشت
 

قزاقستان در سالی که گذشت
 
 ایراس؛ عملکرد قزاقستان در سال ۱۳۹۲ را می توان در موضوعاتی مانند کسب قدرت سیاسی همراه با پرستیژ سیاسی تحلیل کرد. "نورسلطان نظربایف" رئیس جمهور  هفتاد و سه ساله قزاقستان، سال های متمادی بعد از استقلال را برای ایجاد قزاقستانی نیرومند در جنبه های اقتصادی و سیاسی طی کرده است. در سال ۱۳۹۲ اتفاقاتی در قزاقستان افتاد که بیش از پیش نقش رهبری نظربایف را نمایش داد. برگزاری دور سوم مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی، ملاقات با دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان و دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران در اجلاس شانگهای علاوه بر نشست های سیاسی و اقتصادی، شرایطی را پدید آورد که قزاقستان افزون بر دیگر سال ها در جهت کسب پرستیژ سیاسی کوشید. 


موضوعات سیاسی قزاقستان در سال ۱۳۹۲ 

در ابتدای سال، گروه دوستی پارلمانی قزاقستان به تهران دعوت شد و بر لزوم گسترش همکاری ها میان دو کشور تاکید شد. روابط میان ایران و قزاقستان در طی سال های بعد از استقلال این کشور همیشه مثبت بوده است . در ۱۶ و ۱۷ فروردین سالی که گذشت دور سوم مذاکرات میان ایران و ۱+۵ در آلماتی آغاز شد. برگزاری مذاکرات در قزاقستان این فرصت را برای دولت این کشور ایجاد کرد تا در حل و فصل موضوعات مربوط به ایران و ۱+۵ شرکت کند. میزبانی نشست ها درباره حل و فصل اختلافات کشور ها و گروه های بین المللی برای هر کشوری می تواند ایجاد وجهه بین المللی کند. ششم اردیبهشت سال ۹۲ در اجلاس وزرای خارجه کشورهای قلب آسیا "یرلان ادریس اف" وزیر خارجه قزاقستان روابط ایران و قزاقستان را مطلوب دانست و بر تقویت همکاری ها در حوزه حمل و نقل و ارتباطات، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی و فعال تر شدن گروه های دوستی پارلمانی تاکید کرد.

در سال گذشته از جمله دیدارهای سیاسی مهمی که در قزاقستان انجام گرفت سفر کامرون به این کشور بود. هر چند در این سفر توافق تجاری به ارزش ۷۰۰ میلون پوند میان دو کشور منعقد شد، اما موضوع نگرانی انگلستان از وضعیت حقوق بشر به خصوص نسبت به زندانیان و مخالفان سیاسی این کشور می توانست به روابط دیپلماتیک دو کشور تنش وارد کند. لحن  نظربایف در قبال این گفتگوها دو چهره رضایت و ناخشنودی را نشان می داد. از یک سو مقامات قزاقی نسبت به رابطه مناسب با غرب به خصوص جذب سرمایه خارجی خشنود هستند و از طرف دیگر برخی موضوعات مانند انتقادهای حقوق بشری را نسبت به اوضاع اجتماعی خود نمی پسندند.

در جریان سفر نخست وزیر انگلستان به قزاقستان، وی از سوی دیدبان های حقوق بشری در رابطه با اعتراض به دولت نظربایف تحت فشار بود. روابط مناسب قزاقستان با غرب و از جمله انگلستان فعالان حقوق بشر را نسبت به موضوعات ضد بشری در این کشور حساس کرده است. سفر نخست وزیر انگلیس به قزاقستان واکنش های مختلفی در کشورش به همراه داشته، چرا که رسانه های انگلیسی تمامی رژیم های حاکم در آسیای میانه را دیکتاتوری می دانند. 

غرب در زمینه مسائل موجود در افغانستان به دو کشور منطقه یعنی قزاقستان و ازبکستان تکیه دارد که ترانزیت زمینی محموله ها از افغانستان از طریق آنها انجام می شود.  به همین دلیل اهمیت قزاقستان و ازبکستان به مراتب بیشتر است، چون قرار است در زمینه اجتماعی و اقتصادی در افغانستان نقش داشته باشند. در این زمینه قزاقستان که عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است جذابیت بیشتری دارد و همین امر نیز باعث همکاری های نظامی آستانه با آمریکا و ناتو شده است.

با این حال این اقدام موجب پیچیدگی روابط آن با روسیه می شود. روابط با روسیه برای قراقستان اهمیت فراوانی دارد. قزاقستان در اتحادیه گمرکی و همچنین پیمان امنیت جمعی با روس ها دارای تعهداتی است که همکاری بیش از اندازه با غرب می تواند در این روابط تنش ایجاد کند. 

در سال گذشته گسترش توان نظامی نیز از موضوعات مورد تاکید دولت قزاقستان بوده است، که مشارکت با آفریقای جنوبی در ساخت برخی سلاح ها از آن جمله است . همچنین درباره صادرات اس۳۰۰ های روسیه به این کشور به منظور بهبود وضعیت شبکه هوایی مسکو در سازمان امنیت جمعی با روسیه مذاکراتی صورت گرفت.

با اوج گیری نارضایتی ها در اوکراین که به شکست و تغییر دولت در این کشور منجر شد رایزنی ها غرب با کشورهای منطقه ای و جهانی برای موضوعاتی مانند الحاق کریمه به روسیه و آینده اوکراین آغاز شد . اوباما با قزاقستان و اسپانیا در همین راستا ارتباط تلفی داشت. غرب به درستی می داند قزاقستان کشوری است که در منطقه توانایی بالقوه ای برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای را دارد . اوضاع اقتصادی مناسب این کشور نگاه های متفاوتی را نسبت به دیگر همسایگان خود از سوی جهان به ویژه غرب ایجادکرده است . 

قزاقستان در سال ۹۲ بر همکاری های اقتصادی با کشور های منطقه ای و جهانی تاکید کرد. در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سویس بار دیگر نظربایف بر عضویت کشورش در سازمان تجارت جهانی تاکید کرد . وی این موضوع را مورد تاکید قرار داد که عضویت قزاقستان در این سازمان تضمینی اضافی برای سرمایه گذاران اروپایی در جهت بهبود وضعیت کسب و کار است . علاوه بر این وی بر اهمیت سرمایه گذاری خارجی دراین کشور اصرار کرد . قزاق ها علاوه بر سازمان تجارت جهانی که از سال ۱۹۹۶ در پی عضویت در آن هستند به همراه روسیه بلاروس در اتحادیه گمرکی نیز شریک هستند . البته در سالی که گذشت برخی کشور ها از تهدید آمیز بودن این اتحاد و اینکه روس ها درصدد ایجاد وضعیتی مانند زمان شوروی هستند موضوعاتی را مطرح کردند که مسکو این موضوع را رد کرد. 

پیشرفت های اقتصادی قزاقستان در این سالها وضعیت مناسب اقتصادی همراه با توسعه روبه جلو را برای این جمهوری ایجاد کرده است . این موضوع در کنار خاک وسیع و منابع سرشار نورسلطان نظر بایف و دولت قزاقستان را برآن داشت تا پسوند "ستان" را از نام این جمهوری بردارند . نظربایف دلیل این امر را تفاوت این جمهوری با همسایگان خود و ضرورت بیان این تمایز دانست. دولت قزاقستان در این سال اعلام کرد برنامه ای دومرحله ای را برای این کشور تا سال ۲۰۵۰ میلادی دارد که در مرحله اول رشد اقتصادی و بهبود وضعیت مردم و در مرحله بعدی تداوم این موضوع به همراه روابط تجاری را در دست دارد. 

روابط اقتصادی این جمهوری با ایران در سال ۹۲ مناسب بوده که اوج این ارتباطات را می توان در رابطه استان مانگیستا بیان داشت. این استان نزدیک ترین استان به ایران است و از منابع معدنی بالایی برخوردار است . مقامات محلی این استان روابط خوبی را در سال ۹۲ با ایران و استان های مختلف آن برای پیشبرد اهداف اقتصادی و روابط متقابل ایجاد کرده است . در مجموع می توان سال ۹۲ را برای قزاقستان سالی دانست که جنبه های مثبت آن در جهت پیشبرد اهدافش مثبت تر بوده است . 

نویسنده: عابد نورورزی، عضو شوراي نويسندگان ايراس؛


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34715