توصيه مطلب
۰
 
روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان پایان یافت
 

روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان پایان یافت
 

ايراس؛ روزهای فرهنگی ایران که از ۱۷ بهمن ماه در «عشقآباد» پایتخت ترکمنستان به مناسبت گرامیداشت سی و پنجمین سالروز انقلاب اسلامی آغاز شده بود، طی مراسم باشکوهی پایان یافت. به گزارش ايراس، در مراسم اختتامیه، جمع کثیری از شخصیت‏های برجسته فرهنگی، هنری، دانشگاهی و دانشجویی و افراد علاقه مند به فرهنگ و هنر ایران و نیز ایرانیان مقیم عشق‏آباد شرکت کردند.

"ناصر آقاجانی" معاون سفیر ایران در عشق‏ آباد طی سخنانی با تشکر و قدردانی از دولت ترکمنستان به ویژه رئیس جمهور این کشور که شرایط برگزاری روزهای فرهنگی ایران در عشق‏ آباد را فراهم کرده است، اظهار داشت که ایران و ترکمنستان ۲ کشور دوست و همسایه از اشتراکات تاریخی، فرهنگی و سنتی بسیاری برخوردارند که از اعماق تاریخ سرچشمه می‏گیرند.

وی تاکید کرد: "روابط ایران و ترکمنستان بر اساس اصول دوستی و برادری استوار است و در تاریخ روابط ۲ کشور به ویژه در تاریخ معاصر که بیش از ۲۲ سال است، نکته تاریکی وجود ندارد، این در حالی است که ایران جزء اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و سفارت خود را در عشق‏آباد دایر کرد."

آقاجانی با اشاره به این که ایران از پیشرفت‏‏های همه جانبه کشور دوست و برادر ترکمنستان استقبال می‏کند، تصریح کرد: "روابط فرهنگی در توسعه روابط و همکاری ‏های همه جانبه میان ۲ کشور بسیار تاثیرگذار است همچنین ایران و ترکمنستان از مرزهای طولانی برخوردارند که امروز ما آن مرزها را «مرزهای دوستی» می نامیم."

همچنین در این مراسم اختتامیه، کنسرت موسیقی مشترکي با حضور هنرمندانی از گروه «سبلان» و استاد "حبیب قاسمی" برگزار شد. همچنين گروه موسیقی سنتی فولکلوریک «عاشیقلار ایران» و برخی از هنرمندان برجسته محلی نيز به اجراي برنامه پرداختند.

در روزهای فرهنگی ایران در عشقآباد، شاهکارهای معرق، نقاشی، سفال گری و صنایع دستی با حضور هنرمندان و اساتید این بخش و نیز سازمان میراث فرهنگی کشورمان به نمایش گذاشته شد و کارگاه های آموزشی این رشته‏ها نيز با استقبال علاقه مندان برگزار شد.

نمایشگاه کتاب و آثار رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق‏آباد و نیز نمایش کتاب های ایران شناسی و کتاب‏ های نفیس نیز به نمایش درآمد. از سوی دیگر نسخه الکترونیکی مجله «خاوران» حاوی مطالب و مجموعه مقالاتی در ارتباط با سالروز گرامیداشت «مختوم‏قلی فراغی» شاعر ترکمن در دسترس بازدیدکنندگان قرار گرفت. همچنین معرفی غذاهای سنتی-محلی و شیرینیجات ایرانی و ترکمنی از دیگر برنامه های روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان بود. روزهای فرهنگی ایران در عشقآباد به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در این کشور برگزار شد.


پايان متن/

Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس
کد خبر: 33905