توصيه مطلب
۰
 
مرگ خبرنگاران روس؛ عامل آتش بس احتمالی روسیه و اوکراین
 

کشته شدن خبرنگاران روس در شرق اوکراین روسای جمهور روسیه و اوکراین را پای میز مذاکره کشاند. پوتین و پروشنکو در یک گفتگوی مستقیم تلفنی راهکارهای ایجاد آتش بس را بررسی کردند.
مرگ خبرنگاران روس؛ عامل آتش بس احتمالی روسیه و اوکراین
 

ایراس؛ پس از آنکه دو تن از خبرنگاران روس در اثر انفجاری در شرق اوکراین جان خود را از دست دادند، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه و همتای اوکراینی اش "پترو پروشنکو" در تماسی تلفنی در مورد امکان ایجاد آتش بس احتمالی در شرق اوکراین بحث کردند.

به گزارش ایراس به نقل از راشاتودی، روز سه شنبه ۱۷ ژوئن دو تبعه روس که متعلق به تیم خبرنگاران شبکه تلویزیون روسیه بودند در اثر انفجار خمپاره جان خود را از دست دادند."ایگور کورنیکول" و "آنتون وولوشین" که صدابردار و گزارشگر تیم شبکه تلویزیون روسیه بودند در اثر جراجات ناشی از انفجار خمپاره در نزدیکی شهر لوهانسک کشته شدند. این تیم خبری قصد داشت جریان پناهندگی مردم شرق را پوشش دهد که مورد حمله واقع شد. [1]

از این تیم تنها فیلمبردار شبکه تلویزیون روسیه که ۱۰۰ متر جلوتر از محل انفجار ایستاده بود، جان سالم به در برد. این فیلمبردار که "ویکتور دنیسوف" نام دارد درباره این انفجار گفت: "من جلوتر از گروه برای سوار شدن به ماشین در حال حرکت بودم که ناگهان گلوله باران شروع شد. انتظار می رفت که همکاران من به عنوان خبرنگار از این آتش بس در امان باشند، اما بنا به دلایلی یکی از خمپاره ها مستقیما به سمت آنها آمد."

به گفته دنیسوف، تیم خبری در حال همراهی با گروهی از پناهندگانی بودند که تیمی از شبه نظامیان محلی آنها را همراهی می کردند. او درباره لحظه شروع بمباران گفت: "شبه نظامیان در حال هدایت گروه به سمت امن جاده بودند که بمباران شروع شد. سرعت خمپاره اندازی در آن حد بود که دست فرد شبه نظامی که به سمت محل امن اشاره می کرد در مقابل چشم من تکه تکه شد. در لحظه ای که خمپاره ها با شدت به سمت همکاران من شلیک می شد، من تنها یک فرد شبه نظامی را دیدم که سعی داشت فردی را که پا نداشت نجات دهد."

شبکه تلویزیون روسیه در بیانیه ای با محکوم کردن کشته شدن دو تن از کارمندانش اعلام کرد: "این عملیات و صحنه های ضبط شده از محل وقوع حادثه مدارک متقاعد کننده ای در زمینه از بین رفتن جان غیر نظامیان در اثر اجرای برنامه تنبیهی دولت علیه جدایی طلب ها ارائه می کند."

همچنین خبرگزاری رویترز از صدور بیانیه ای از سوی کاخ ریاست جمهوری روسیه خبر داد. این بیانیه پس از تماس تلفنی دیر هنگام پوتین و پروشنکو و بررسی راهکارهای اعلام آتش بس در شرق اوکراین صادرشد. این بیانیه علاوه بر اعلام «بررسی امکان آتش بس در مناطق نظامی جنوب شرقی اوکراین» در تماس تلفنی مشترک روسای جمهور روسیه و اوکراین حاوی ابراز نگرانی پوتین از کشته شدن خبرنگاران روس است.در مقابل پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین نیز در این تماس تلفنی پس از ابراز تاسف از کشته شدن دو خبرنگار روس از انجام تحقیق و تفحص درباره علت این حادثه خبر داد. [2]

منابع:

1-http://rt.com/news/۱۶۶۶۴۰-ukraine-shelling-refugees-journalists/

2-http://www.reuters.com/article/۲۰۱۴/۰۶/۱۸/us-ukraine-crisis-putin-idUSKBN۰ET۰C۹۲۰۱۴۰۶۱۸


تحریریه ایراس/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36515