توصيه مطلب
۲
 
ديگر از خانه بيرون نرويد!
 

ديگر از خانه بيرون نرويد!
 

ايراس: مهندسان روسیه اولین روبوت ساخت روسیه را به نمایش عموم گذاشتند که با کمک آن شخص میتواند بطور مجازی در جایی حضور یابد که در لحظه کنونی بطور فیزیکی نمیتواند آنجا باشد.

روبوت « تله حضور» از ساختاري تشکیل شده است که دستگاه انتقال تصویر و اطلاعات بر آن جا میگیرد. این صفحهای برای نمایش ویدئو و بلندگو، دوربین و میکرفون است. از فاصله هزار کیلومتری میتوان این روبوت را هدایت کرد. با کمک دستگاههای صوتی – بصری، اوپراتور هر اتفاقی که در پیرامون روبوت رخ بدهد را خواهد دید. دايره استفاده از روبوت « تله حضور» وسیع است. برای نمونه کودک بیمار میتواند از خانه سر درس حضور داشته باشد. روسای ادارات وقتی در فاصله دوری از محل کار خود قرار دارند میتوانند اعمال کارمندان زیردست را تحت نظر داشته باشند.

روبوتهای « تله حضور» مدتهاست که در غرب مورد استفاده قرار میگیرند. اما طراحان روسیه در مقایسه با نوع مشابه خارجی، روبوت بینظیری را طراحی کردند. به جای بلندگو، دوربین ویدئویی و دیگر دستگاهها از این نوع، آنها پیشنهاد میکنند از « پلان شت» و یا «اسمارت فون» استفاده شود. چنین راه حلی، ساختار این روبوت را سادهتر و ارزانتر می کند. زیرا اسمارت فون و « پلان شت» حاوی دوربین و میکروفون ودیگر اجزاء ضروری برای انتقال اطلاعات هستند. برای راه اندازی روبوت، فقط کافیست یک برنامه اونیورسال تهیه شود که هم با دنیای خارج ارتباط برقرار کند و هم شاسی روبوت را هدایت کند.

به گفته مخترعان این روبوت جدید، به جای «مغزهای» یدکی میتوان از هر پلان شت و یا اسمارت فونی استفاده کرد. کافیست سافت مخصوص در آن نصب شود و « بدن» روبوت خریداری شود. بدن روبوت بشکل نیمکرهای به اندازه ۴۴ سانتیمتر مجهز به دستگاه کنترل است. بشکل جمع شده شبیه گردن قو است که به این دلیل آن را « قو سینرژی » مینامند.

روبوت در دو رژیم اصلی کار می کند. در صورت اول، آن را می توان از طریق اینترنت از هر نقطه جهان هدایت کرد و در دومین رژیم کار میتوان هر روز از آن استفاده کرد. روبوت بطور مستقل و بدون دخالت انسان کار می کند. برای نمونه روبوت می تواند قیافه افراد را به خاطر بسپرد و بعد آنها را شناسایی کند. سازندگان آن با اطمینان می گویند که این روبوت میتواند کارهای گوناگونی را یاد بگیرد - مثلاً پرستاری، فروشندگی و راهنمای گردشگری و حتی نگهبان شود. در حال حاضر روبوت « قو» در دو نمونه - رو میزی و تمام قد وجود دارد.

منبع: صداي روسيه

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27966