توصيه مطلب
۰
 
تمدید مذاکرات هسته ای و ادامه بلاتکلیفی شرکت های غربی
 

ایران و کشورهای 1+5 در هفته گذشته با تمدید چهار ماهه مذاکرات خود موافقت کردند و متعاقب آن دوشنبه شب 30 تیرماه، اتحادیه اروپا نیز با تمدید دوره تعلیق برخی از تحریم های خود علیه جمهوری اسلامی موافقت نمود اما با این وجود این اقدام کمکی به شرکت های غربی که منتظر از سرگیری روابط گسترده خود با تهران هستند نکرد.
تمدید مذاکرات هسته ای و ادامه بلاتکلیفی شرکت های غربی
 
ایراس؛ اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه ۳۰ تیرماه خود با تمدید دوره تعلیق تحریم های این اتحادیه علیه ایران برای چهار ماه دیگر موافق کرد. این تعلیق شامل تحریم های مربوط به بیمه و حمل و نقل، صادارت نفت و همچنین صادرات مواد پتروشیمی، طلا و دیگر فلزات گرانبهای ایران می شود. این تصمیم قرار است در نشست امروز وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا نهایی شود. البته به موجب تمدید دوره چهار ماهه مذاکرات، مبلغ دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در کشورهای غربی نیز آزاد می شود.

اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۱۲ آخرین بسته تحریم ها علیه ایران را صادر و هرگونه انجام تبادلات مالی میان بانکهای اروپایی و ایرانی را ممنوع کرد. این بانکها تنها در صورتی که مقامات ملی تحت شرایط سخت اجازه می دادند میتوانستند به معاملات خود ادامه دهند. شورای اتحادیه اروپا متعاقب تمدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ اعلام کرد تعلیق تحریم ها علیه این کشور را تا ۲۴ نوامبر سال جاری تمدید خواهد کرد.

هر چند کشورهای غربی اجرای این تحریم ها را فعلا متوقف کرده اند اما شرکت های خارجی نمی تواند به طور کامل با ایران به داد وستد بپردازند و دلیل این کار آن است که آمریکا به این شرکت ها هشدار داده ممکن است تحریم های ایران مجددا به اجرا گذاشته شوند از همین رو نباید در معامله با تهران عجله شود.

بر اساس توافقات انجام شده قرار است ایران و کشورهای ۱+۵ با حسن نیت به دنبال حل پرونده هسته ای ایران باشند اما اتخاذ چنین رویکردی از سوی غربی ها نشان می دهد که ۱+۵ توجه چندانی به توافقات خود ندارد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : www.reuters.com
کد خبر: 36993