توصيه مطلب
۰
 
القای چرخش ازبکستان به سوی آمریکا بی‌پایه و اساس است
 

ايراس: یک کارشناس ازبک با انتقاد از روسیه، سیاست خارجی ازبکستان را مبتنی بر عملگرایی، بررسی درست واقعیتها و توجه به منافع ملی این کشور ارزیابی کرد. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ "بختیار ارگشاف" کارشناس مسائل سیاسی ازبکستان با اشاره به ادعای ابرقدرتی روسیه در آسیای مرکزی گفت: مسکو نتوانست نقش یک داور خارجی را در مسئله آب آسیای مرکزی بازی کند.

وی مانورهای اخیر روسیه در قبال ازبکستان را غیرواقعی عنوان کرده و گفت: کشوری که ادعای ابرقدرتی دارد باید براساس واقعیات عمل کند. ارگشاف گفت: معنی این مانورها روشن است، زیرا روسیه از عهده داوری مسائل آب منطقه آسیای مرکزی برنیامده بنابراین قصد دارد که یکی از طرفهای مقابل را حمایت کند.

این کارشناس ازبک خاطرنشان کرد که زمان جنگ داخلی در تاجیکستان، تاشکند شریک واقعی و با اعتماد روسیه به شمار میرفت. ارگشاف افزود: تاشکند بود که همراه با روسیه به ائتلاف شمال در مبارزه با طالبان در نیمه اول سال ۱۹۹۰ میلادی کمک کرد.

وی تصریح کرد: ازبکستان میتواند در رابطه با افغانستان همراه با روسیه و چین تا خروج و بعد از خروج نیروهای آمریکا و ناتو همکاریهای مؤثری داشته باشد. کارشناس ازبک با بیپایه و اساس دانستن اطلاعات منتشر شده در رسانههای مختلف در رابطه با چرخش ۱۸۰ درجهای ازبکستان به سوی آمریکا، خاطرنشان کرد که سیاست خارجی ازبکستان همیشه بر اصل عملگرایی، ارزیابی درست واقعیتها و با توجه به منافع ملی این کشور طرحریزی میشود.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26291