توصيه مطلب
۰
 
جریمه روزنامه نگاری در ازبکستان به جرم مخدوش کردن نظم عمومی
 

روزنامه نگار مستقلی در ازبکستان به جرم اختلال نظم و امنیت عمومی و کار بدون مجوز رسمی از سوی دادگاه به جریمه نقدی محکوم شد.
جریمه روزنامه نگاری در ازبکستان به جرم مخدوش کردن نظم عمومی
 
ایراس؛ دادگاهی در ازبکستان یک روزنامه نگار مستقل به نام "سعید عبدالرحیم اف" را به جرم «نشر ترس و وحشت» و کار بدون مجوز رسمی جریمه نقدی کرد. وی اعلام کرد دادگاه روز ۲۸ ژوئن تشکیل شد و او به جرم کار بدون مجوز رسمی و تهدید نظم و امنیت عمومی به میزان ۴۰۰۰ دلار جریمه شده است.
 
همچنین دادگاه او را موظف کرده که دوربین خود را تحویل دهد. به گفته عبدالرحیم اف این میزان جریمه برابر با دستمزد چندین ماه کار در ازبکستان است. او اعلام کرد به این حکم اعتراض دارد و درخواست تجدید نظر کرده است. 

عبدالرحیم اف نویسنده وب سایت روسی Fergana.ru است و نوشته های او با نام مستعار " سید یانی شو" شناخته می شود. این وب سایت اغلب منتقد به دولت ازبکستان است و به همین دلیل در این کشور فیلتر شده و امکان دسترسی به آن وجود ندارد.
 
دستگیری این روزنامه نگار پس از آن بود که وی گزارشی از تاشکند منتشر کرد. این گزارش درباره افرادی است که خانه هایشان برای ساخت یک بزرگراه توسط دولت تخریب شده بود.
 
دولت ازبکستان از جمله دولت هایی در منطقه است که معمولا نظرات مخالف را تحمل نمی کند. خبرنگاران در این کشور وضعیت مناسبی ندارند و رتبه آزادی های اجتماعی در این کشور بسیار پایین گزارش شده است.
 
به گزارش خانه آزادی در سال ۲۰۱۳، ازبکستان در زمینه آزادی های اجتماعی امتیاز ۷ را دارا بوده است. این در حالی است که میزان امتیازها از یک (بهترین) تا هفت (بدترین) محاسبه می شود. همچنین بر اساس این گزارش خبرنگاران منتقد در این کشور با خشونت های فیزیکی، محاکمه، جریمه های سنگین و بازداشت های خودسرانه مواجه هستند. [*]
 
به طور کلی در کشورهای آسیای مرکزی نهادهای جامعه مدنی در وضعیت مطلوب قرار ندارند. نظرات و احزاب مخالف در این کشورها تحمل نمی شود و معمولا دولت های آن ها سعی در کنترل رسانه ها و مطبوعات دارند. با توجه به عملکرد سال های اخیر این دولت ها، چشم اندازهای مثبتی برای پیشرفت جامعه مدنی در این کشورها پیش بینی نمی شود. 

منبع:

http://www.freedomhouse.org/report/freedom-world/۲۰۱۳/uzbekistan#.U۷ALh۰BrbEQ


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36731