توصيه مطلب
۰
 
پخش فیلم‌های اسلامی در سرزمین میانی
 

پخش فیلم‌های اسلامی در سرزمین میانی
 

ايراس: روزهای سینمای مسلمانان برای اولین بار در شهر ایرکوتسک یکی از بزرگترین شهرهای منطقه سیبری به نمایش در میآید. این برنامه «سرزمین میانی» نام گرفته است. شهر ایرکوتسک در فاصله یکسانی از سه اقیانوس منجمد شمالی، آرام و هند قرار گرفته است. 

مسلمانان این منطقه که جمعیت آنها به ۶۰۰ هزار نفر میرسد، تقریبا ده درصد جمعیت مسلمانان روسیه را تشکیل میدهند. بیشتر مسلمانان این منطقه را تاتارها و باشقیرها تشکیل میدهند. 

رِنات کریموف مدیر مرکز برگزاری روزهای سینمایی مسلمانان در رابطه با برنامه فرهنگی مذکور میگوید: «چند سال پیش، مرکز جوانان تاتار- باشقیر در منطقه ما اقدام به برگزاری روزهای سینمای تاتاری کرد. این برنامه با موفقیت زیادی برگزار شد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد. تا قبل از آن، خیلیها فکر میکردند که سینمای اسلامی، یعنی سینمای کاملا مذهبی که شعارهای اسلامی را تبلیغ میکند. اما، سینمای اسلامی، به معنای نشان دادن زندگی و دیدگاههای مسلمانان و تلاش های ایشان در مباحث معنوی است. » 

بحث درباره اینکه سینمای اسلامی چطور باید باشد، معمولا در چهارچوب جشنواری سینمایی «منبر طلایی» مطرح میشود. این جشنواره هر ساله در ماه سپتامبر در شهر قازان پایتخت تاتارستان برگزار میشود. اکنون هشت سال است که این سنت ادامه دارد. 

مسلمانان شهر ایرکوتسک تصمیم گرفتهاند فضای جدیدی برای مباحثات در این خصوص ایجاد کنند. به همین منظور، روزهای ۲۳ و ۲۴ نوامبر سال جاری، بهترین فیلمها به نمایش گذاشته شده و برندگان جشنواره منبر طلایی حضور پیدا خواهند کرد. رنات کریموف در ادامه توضیح میدهد: «تا قبل از این، تعداد فیلمهای تاتاری چندان زیاد نبود، اما از کیفیت قابل توجهی برخوردار بودند. پس از آن، فیلمهای ایرانی قرار میگيرند. ایران کشوری است که فیلمهای زیادی تولید میکند. پس از ایران ترکیه و سپس اردن قرار دارند. ما علاوه بر نمایش فیلم، جلسات بحث و بررسی با حضور کارشناسان و میهمانان و نمایندگان دینی و دانشجویان خواهیم داشت». 

برگزاری روزهای سینمای اسلامی، یکی از برنامههایی است که به مناسبت بزرگداشت مسجد ایرکوتسک سازماندهی شده است. این مسجد امسال ۱۱۵ ساله می شود و تنها مسجد در سلسله جبال اورال است که عملا در دوران شوروی به کار خود ادامه داده است. تمام مسلمانان سیبری برای این برنامه به ایرکوتسک آمدهاند. در برنامه فرهنگی بزرگداشت مسجد، قرار است بازدید از دریاچه بایکال و شرکت در روزهای سینمای مسلمانان نیز گنجانده شود. 

مدیر مرکز جوانان تاتار – باشقیر می گوید: «من به مسجد ایرکوتسک افتخار می کنم. دلیلش این است که ساختمان مسجد یکی از زیباترین ساختمان های شهر بوده و اوایل قرن بیستم نیز به عنوان زیباترین ساختمان در کل منطقه سیبری معرفی شده است. این مسجد به سبک مساجد قدیمی غازان ساخته شده. امسال، مناره مسجد که بر مبنای طرح ها و عکس های قدیمی به جای مانده، مرمت کردند.» سازندگان فیلم مستند تاریخ معابد اسلامی ایرکوتسک نیز به این مسجد افتخار می کنند. این فیلم برای افتتاح سینمای مسلمانان در نظر گرفته شده است. 

منبع: صداي روسيه

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26714