توصيه مطلب
۳
 
زیر چتر چراغ برق‌های مسکو
 

زیر چتر چراغ برق‌های مسکو
 
ایراس: روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد و از این رو آبوهوای سردی دارد و تقریباً در تمام فصول سال در بیشتر شهرهای روسیه بارش برف و باران دیده میشود. نه تنها مردم روسیه بلکه مردم دیگر کشورها، و حتی کشورهایی که میزان بارندگی کمی دارند، تجربه خیس شدن در زیر بارانهای ناگهانی را دارند و در مواقعی که باران شروع به باریدن میکند همه به دنبال سرپناهی میگردنند. چندی پیش پس از ديدن خيس شدن عابران در خيابانهاي روسيه، ایدهای جالب به ذهن یک مخترع روسی رسید. این مخترع خوشفکر و خلاق که "ميخایيل بليائف" نام دارد، میگوید: روزی در خیابان مرکزی شهر سن پیتربورگ در بلوار نفسکی با خودروی خود عبور میکردم. باران میبارید و مردم به دنبال یافتن سرپناه زیر تیرهای چراغ برق بودند. با خودم فکر کردم اگر یک سایبان چتری روی تیرهای چراغ برق بود مردم راحت میشدند. همان جا بود که جرقه ساخت "تير چراغ برق چتردار" به ذهنم خطور کرد.

این طرح در واقع تیرچراغ برقی است که چتری حساس به باران دارد و امکان استفاده از آن در خیابانهای پرتردد شهر مقدور است. طراح و سازنده این سازه نام آن را Lampbrella لامپبرلا گذاشته است که از دو واژه لامپ و آمبرلا (به معنی چتر) گرفته شده است و در کل این نام به معنی لامپ چتر میباشد.

این لامپ چتر، یک تیرچراغ برق معمولی و استاندارد مجهز به یک چتر است. درون این تیر، یک موتور برق قرار گرفته که در صورت نیاز چتر را باز و بسته میکند. حسگرها در صورت بارش باران، چتر را باز و برای عابران پیاده سرپناهی در باران ایجاد میکنند. علاوه بر حسگرهای باران، یک حسگر چرخش ۳۶۰ درجه بر روی لامپ فایبرگلاس قرار داده شده تا مشخص کند آیا کسی در باران از این لامپ چتر استفاده میکند یا خیر. درصورتی که هنگام باران کسی از این چتر استفاده نکند، پس از سه دقیقه چتر خود به خود بسته میشود. قطر این چتر ۲/۲ متر و فاصله آن تا زمین دو متر است و فضای کافی زیر آن برای در امان ماندن چندین نفر از باران وجود دارد.

پيشبيني شده كه حركت اين چترها به آهستگي باشد تا خطر امنيتي براي كسي ايجاد نكند و همچنين براي محافظت در برابر رعدوبرق در ارتفاع دومتري زمين قرار گرفته است. همچنین یک دکمه در قسمت جلوی تیر قرار گرفته است تا در صورتی که حسگرها به درستی عمل نکردند و در هنگام بارش باران چتر به موقع باز نشد؛ با فشار دادن دکمه چترها به صورت دستی باز شوند. این امکان باعث شده است که چترهای تیر چراغ برق در روزهای آفتابی نیز برای عابران کاربرد داشته باشند و با فشار دادن دکمه روی تیر، چترها باز شده و به سایبان تبدیل شوند. 

اگرچه در حال حاضر هيچ برنامهاي براي توليد اين چتر وجود ندارد، بليائف اخيراً اين ایده را به يك دپارتمان در مسكو معرفي كرده و تاكيد دارد كه ساخته وي در تمام خيابانهاي پر رفتوآمد كه از هيچ سايبان يا درختي براي پناه گرفتن در برابر بارش باران برخوردار نيست، قابل اجراست.

منابع:
Lampbrella concept builds pop-up rain shelter into street lights; By Tecca; Today in Tech; Mon, Jul ۹, ۲۰۱۲
http://news.yahoo.com/blogs/technology-blog/lampbrella-concept-builds-pop-rain-shelter-street-lights-۰۳۳۸۴۵۰۴۹.html
gizmag.com; Lampbrella: A street lamp fitted with a rain sensing automatic umbrella … obviously; By Simon Crisp; July ۸, ۲۰۱۲
http://www.gizmag.com/lampbrella-streetlamp-umbrella/۲۳۲۳۳/
همشهری آنلاین، چتر در خیابان
http://hamshahrionline.ir/details/۱۷۶۸۹۰
ایسنا، تير چراغ برق چتردار، ناجي عابران فراري از باران، سرویس : علمي و فناوري – فناوري، دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۱
http://isna.ir/fa/print/۹۱۰۴۱۹۱۱۳۸۷/تير-چراغ-برق-چتردار-ناجي-عابران-فراري-از
مشرق نیوز، تیرچراغ برقی که چتر می شود
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/۱۳۴۸۸۳/تیرچراغ-برقی-که-چتر-می-شودعکس

نویسنده: مونا بقایی


Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27920