توصيه مطلب
۰
 
مشکلات امنیتي همسایگان افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو
نويسنده: شربت الله صادقف
 

مشکلات امنیتي همسایگان افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو
 

ايراس: نیروهای ناتو و آمریکا تصمیم دارند تا سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج شوند. شش کشور همسایه افغانستان يعني چین، ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان، ایران و ترکمنستان، نگران امنیت مرزهای خود هستند. 

ناتو و آمریکا ریاست ائتلاف بین المللی در افغانستان را بیش از ۱۱ سال است که بر عهده دارند ولي بايد گفت وضعیت امنیت در آن کشور بهبود نیافته است. نیروهای ائتلاف تصمیم دارند در شرایط رشد بیسابقه فعالیتهای تروریستی، در زماني که در افغانستان هر روز بطور متوسط ۳ تا ۴ عمليات تروریستی اتفاق میافتد، کشور را ترک کنند. در مدت ۱۱ سال پس از عملیات "آزادی شکست ناپذیر" حدوداً یک میلیون نفر بخاطر هروئین افغانی از بینرفته و یک تریلیون دلار در جرایم سازمان یافته فراملی سرمایه گذاری شده است. 

در سال ۲۰۰۴ گردش بازار هروئین در افغانستان رقم نجومی را تشکیل میداد و به ۲۵ میلیارد دلار رسید. انتظار میرود که در سال جاری این رقم به ۳۰-۳۲ میلیارد دلار برسد. اخيرا دولت افغانستان از افزايش معتادین در داخل کشور بسیار ابراز نگرانی كرده است. دکتر "محمد طاهر حسینی"، رئیس مرکز مواد مخدر افغانستان میگوید: حدوداً یک میلیون نفر ساکن افغانستان در سنین ۱۵ الی ۶۴ سال از اعتیاد رنج میبرند. دلیل اينچنيني اشاعه وسیع اعتیاد ميتواند فقر، بیسوادی، مناقشات نظامی، بیکاری و اطلاعات محدود از زيانهاي ناشي از مصرف مواد مخدر باشد. حضور ناتو و آمریکا برای جامعه جهانی و افغانستان تاثیر مضر داشت، زیرا نیروهای بینالمللی به بهانه توسعه دموکراسی چشمهای خود را نسبت به وضعیت واقعی که در کشور وجود دارد، بستند. 

کشورهای هم مرز با افغانستان بسیار نگران امنیت خود پس از خروج نیروهای ناتو و آمریکا از افغانستان هستند. مرز افغانستان با چین - ۷۶ کیلومتر، با ازبکستان - ۱۳۷ کیلومتر، با ترکمنستان - ۷۴۴ کیلومتر، با ایران - ۹۳۶ کیلومتر، با تاجیکستان - ۱۳۰۰ کیلومتر و با پاکستان - ۲۴۳۰ کیلومتر است. مشکلات اصلی همسایگان افغانستان پس از خروج نیروهای ائتلاف بینالمللی به ترتیب عبارتست از:
- مبارزه با گردش غیرقانونی مواد مخدر؛
- مبارزه با تروریسم بینالمللی؛
- مبارزه با عبور غیرقانونی از مرزهای دولتی؛
- مبارزه با حملات مسلحانه، بویژه در مرز با پاکستان، ازبکستان و تاجیکستان؛
- جریانهای گسترده پناهندگان؛
- افزایش جریان مهاجرت غیرقانونی و غیره. 

علی رغم اینکه طول مرز افغانستان و چین چندان زیاد نیست، ولی چین در روزهای اخیر نیروهای خود را در مرز با افغانستان مستقر کرده است. هدف از این استقرار - جلوگیری از نفوذ پناهندگان به داخل چین و ایجاد مزاحمت برای طالبان و تروریستها در استفاده آنها از اراضی مرزی است. 

در دوم اکتبر سال ۲۰۱۲ در هنگام مذاکرات روسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان در عشق آباد، مسئله اصلی دستور کار آنها، تامین امنیت مرزهای این دو کشور در ارتباط با خروج نیروهای حافظ صلح از افغانستان بود. با توجه به اینکه مرزهای ترکمنستان و ازبکستان با افغانستان زیاد نیست، رهبران ترکمنستان و ازبکستان علاقهمند هستند تلاشهای خود را منسجم کرده و اقدامات هشدار دهنده را هماهنگ نمایند تا بتوانند امنیت شهروندان خود را تامین کنند. در هنگام این مذاکرات روسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان توافق کردند مشترکاً از مرزهای خود دفاع کنند. 

خروج نیروهای حافظ صلح از افغانستان نمی تواند باعث خوشحالی ایران نشود. سیاستمداران تهران اعتقاد دارند که وجود افغانستان بعنوان متحد ایران این امکان را خواهد داد از جنگ بزرگ غرب با ايران جلوگیری شود. علاوه بر آن، ایران امیدوار است یک مسئله دیگر که در ارتباط با قاچاق مواد مخدر افغانستان است را حل نماید. ایران بیش از ۳۰ سال است که با قاچاقچیان مبارزه می کند .ایران تلاش می کند این مشکل را از طریق احداث دیوار عظیمی درامتداد مرز با پاکستان و افغانستان حل کند و تا الان نیز ۷۰۰ میلیون دلار هزينه این کار کرده است. 

در مورد روابط پاکستان و آمریکا بایستی بگویم که روابط این دو کشور در سالهای اخیر بسیار سرد شده است. سردمداران پاکستان به آمریکا و ناتو اجازه نمی دهند نیروهای خود از افغانستان را از طریق خاک پاکستان خارج کنند.
تامین امنیت نظامی جهت مقابله با تهدید جدی در منطقه برای تاجیکستان بود. حدوداً ۹۰ درصد از تمامی پناهندگان افغانی در آسیای مرکزی، در تاجیکستان زندگی می کنند. 

پس از مذاکرات ۵ اکتبر سال ۲۰۱۲ روسیه و تاجیکستان که در دوشنبه برگزار شد، شش سند به امضاء رسید و مهمترین آن موافقتنامه شرایط ايجاد پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان است. این موافقتنامه بجای قرارداد پيشين في مابين دو كشور تنظیم شده است. موافقتنامه جدید بمدت ۳۰ سال تا سال ۲۰۴۲ اعتبار خواهد داشت و براي يك دوره پنج ساله نيز قابل تمديد مي باشد. اين موافقتنامه تضمین كننده امنیت تاجیکستان در برابر تهدیدهای خارجی، بویژه تلاش هائی که برای نقض مرزهای دولتی و حملات مسلحانه از طرف تروریست های افغانی انجام می گیرد، خواهد بود. 

نويسنده: شربت الله صادقف، سایت "انستیتو دولتی روابط بین الملل مسکو" 

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26660