توصيه مطلب
۰
 
روابط ترکیه و اسراییل
 

روزنامه گازتا در مطلبی با عنوان «روابط ترکیه و اسرائیل» با تبیین سخنان "حسن بیتمز" معاون رهبر حزب سعادت به تحلیل روابط این دو کشور می پردازد.
روابط ترکیه و اسراییل
 

ایراس؛ "حسن بیتمز" معاون رهبر حزب سعادت در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل که یک رژیم تروریستی است، زنان و کودکان و مردم فلسطین را قتل عام می کند و با عملیات زمینی خود به مردم فلسطین به حملات تروریستی خود ادامه می دهد. اسناد املاک فلسطین در اختیار ماست (عثمانی و ترکیه) پس باید مثل کشور خود از فلسطین نیز باعث حمایت و حفاظت کنیم. ترکیه به عنوان صاحب اسناد املاک خاک فلسطین باید تدابیر پیشگیرنده و بازدارنده در قبال حملات تروریسم صهیونیستی اتخاذ کند.
 
اردوغان و وزرا مدعی هستند که تا آخرین نفس از فلسطین دفاع خواهند کرد و کسی که در قبال قتل مردم فلسطین سکوت کند، شریک جرم ظالمین است، ولی نتیجه حاصله این است که قتل عام روز افزون ادامه دارد و حتی حکومت دوازده ساله اردوغان شریک ظلم اسراییل است. 

در دوران حکومت ۱۲ ساله حزب عدالت و توسعه، اسراییل به جانور وحشی تبدیل و اشتهایش افزایش یافت . حزب عدالت و توسعه نیز از اسراییل بطور همه جانبه حمایت کرده است. 

چنانکه: 

• نفت منطقه کردستان عراق را به اسراییل منتقل می کند. 
اروغان به اسراییل سفر کرد و گفته بود، به غزه سفر خواهد کرد ولی نتوانست به غزه برود.
• شیمون پرز رئیس رژیم اسراییل را به مجلس ترکیه آورده و نمایندگان مجلس را وادار کرد که برای تایید سخنرانی وی دست بزنند.
• در دوران حکومت اردوغان حجم تجارت ترکیه با اسراییل در طول تاریخ روابط دو جانبه رکوددار شد.
• حکومت های قبلی ترکیه اجازه نمی دادند که اسراییل به عضویتOECD درآید و آن را وتو می کردند، ولی حکومت اردوغان در سال ۲۰۱۰ میلادی اجازه داد که اسراییل به عضویت OECDدرآید.
• در دوران حکومت حزب عدالت و توسعه قرارداد فروش آب رودخانه ماناوگات با اسراییل امضاء شود.
• اردوغان در ماه ژانویه سال ۲۰۰۴ میلادی به امریکا سفر کرده و از کمیته یهودیان آمریکا " نشان شجاعت یهود " را دریافت کرد. اردوغان اولین غیر یهودی بود که این نشان را گرفت.
• حکومت اردوغان پاکسازی میادین مین مناطق مرزی ترکیه با سوریه را به مدت ۴۹ سال به اسراییلی ها واگذار کرده و معترض را متهم به دشمنی با یهود کرد.
• پایگاه راداری سپر دفاع موشکی را که برای حفظ امنیت اسراییل تاسیس شده است در روستای کوره جیک استان مالاتیا مستقر کرد.
• ترکیه به عنوان عضو ناتو در ماه دسامبر ۲۰۱۲ اجازه داد که اسراییل در عملیات ناتو شرکت کند. 

برای مقابله با اسراییل رجز خوانی توخالی نتیجه بخش نیست و باید اقدامات لازم انجام شود. با لاف زنی تو خالی ضد اسراییل می خواهید که شور و احساسات ضد اسراییلی مردم را خنثی کنید. معرفت و شجاعت این نیست که در لابی هتل "یک دقیقه" بگویید و سپس عذرخواهی کرده و بگویید که منظورم شیمون پرز نبود بلکه مجری بود.
معرفت و شجاعت این است که برای مقابله نیروی بازدارنده تشکیل دهید و تحریم کنید. 

نفرین اسراییل به علت حملاتش به اسراییل اهمیت زیادی دارد، ولی دولت باید هم با اقدامات دیپلماتیک و هم نظامی به مقابله با اسراییل و کمک به فلسطین اقدام کند. ترکیه باید با اقدامات دیپلماتیک جامعه بین المللی را ضد اسراییل بسیج کند. نهادهای بین المللی را وادار به حرکت کرده و تحریم ها را طراحی و اجراء کند. اسراییل تنها زبان زور می فهمد و باید قوه قهریه را بکار برد. 

دیپلمات های اسراییل باید از ترکیه اخراج شوند. همه قراردادهای نظامی و تجاری و سیاسی و فرهنگی با اسراییل تعلیق و حتی لغو شود. پایگاه راداری سپر دفاع موشکی باید فعالیت خود را متوقف و اسراییل را کور کند. نیروهای مسلح ترک که در افغانستان و سایر کشورهای دیگر مستقر هستند باید به غزه اعزام شوند. 

فرانسه رهبری صلیبون را بدون مجوز سازمان ملل و ناتو برعهده گرفته و به لیبی حمله کرد. حکومت اردوغان نیز ترکیه مسلمانان را به دنباله فرانسه برای حمله به لیبی تبدیل کرد. 

اکنون کشور مسلمان ترکیه باید پیشتاز کمک به مردم غزه شود و رهبری کشورهای مسلمان برای مقابله با اسراییل را بر عهده بگیرد. چنین اقدام حکومت اردوغان بسیار مهمتر از کوبندن به طبل جنگ ضد سوریه است. 

اکنون نشان دهید که در صف مردم غزه قرار دارید. از ریاست همزمان "طرح خاورمیانه بزرگ" که هدف اصلیش تحقق طرح ایده آل اسراییل بزرگ است بلا درنگ استعفا دهید. (اردوغان اعلام کرده بودکه رئیس همزمان است.)
 
بنا به آمار وابسته تجاری سرکنسولگری اسراییل در استانبول حجم صادرات اسراییل به ترکیه در ماه های ژانویه الی مارس ۲۰۱۳ بالغ بر۵۶۱ میلیون دلار بود. حجم صادرات اسراییل به ترکیه در ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۴ به ۵۹۲ میلیون دلار رسید. 

حجم صادرات اسراییل به ترکیه در سال ۲۰۱۳ بالغ بر۶۰۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار رسید. بعد از حملات نظامی اسراییل به کشتی مرمره آبی و کشته شدن ۱۰ شهروند ترکیه روابط تجاری ترکیه و اسراییل ادامه یافت. 

هنگامی که کشمکش و درخواست از اسراییل برای عذرخواهی ادامه داشت؛ احمد دواود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با بنیامین بن الیعایز وزیر صنایع و تجارت اسراییل در بروکسل محرنامه مذاکره کرد، ولی این مذاکره افشاء شد . 

بنابه آمار وابسته تجاری سرکنسولگری اسراییل در استانبول که در ۲۶ می ۲۰۱۴ به نقل از CENTRAL BUREAU OF STATISTICS و وزارت اقتصاد ترکیه، ترکیه در سال ۲۰۱۳ به اسراییل کالاهای ماشین آلات و اتوموبیل، فولاد و نساجی به مبلغ ۲،۳ میلیارد دلار صادر کرد.
 
اسراییل در سال ۲۰۱۳ میلادی به ترکیه کالا و مواد نفتی و پلاستیکی و شیمیایی به مبلغ ۲،۵ میلیارد دلار صادر کرد. ترکیه در سال ۲۰۱۳ در اسراییل ۱،۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد. بنا به آمار وابسته اقتصادی سرکنسولگری اسراییل در استانبول اسراییل در سال ۲۰۱۳ در ترکیه ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. ترکیه همچنین برای اجرای ۱۴۷ طرح مختلف به مبلغ ۱،۳ میلیارد دلار قرارداد سرمایه گذاری امضاء کرده است.
 
پروفسور اکمل الدین احسان اوغلو نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز به نقل از نعمان کورتولموش رئیس حزب صدای خلق HAS منحله و معاون فعلی رجب طیب اردوغان رئیس حزب عدالت و توسعه گفت ، در ماه می ۲۰۱۰ میلادی ترکیه وتو عضویت اسراییل در OESD را برداشت و هنگامی که در آژانس اتمی بین المللی سازمان ملل " طرح بررسی و تحقیقات درباره سلاح های اتمی و موسسات اتمی اسراییل " به رای گذارده شد، حکومت اردوغان رای ممتنع داد. 


برگردان: سید علی قائم مقامی؛
منبع: روزنامه ملی گازتا؛ 
 


تحریریه ایراس/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37000